Wywiad PAIiIZ - Rafał Baniak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, o CSR

Dlaczego instytucje rządowe zaangażowały się w szerzenie Społecznej Odpowiedzialności Biznesu?

We współczesnej gospodarce światowej rośnie rola korporacji transnarodowych i podejmowanych przez nie bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Działalność inwestorów zagranicznych przynosi korzyści ekonomiczne dla krajów ich goszczących, przyczyniając się do ich rozwoju gospodarczego.

Musimy jednak pamiętać, że jednocześnie podmioty te wywierają m.in. wpływ na środowisko przyrodnicze, stosunki społeczne, warunki pracy, konsumentów. W tym kontekście ważne staje się zachęcenie inwestorów zagranicznych, aby uwzględniali społeczne i środowiskowe aspekty swojej działalności w kraju ich goszczącym. Przykładem są tu dobrowolne zobowiązania wypełniania standardów w odniesieniu do ochrony środowiska, godnej pracy, ochrony konsumentów i rozwoju.

Porady prawne

Jakie są korzyści uwzględniania CSR w działalności przedsiębiorstwa?

Do takich korzyści należy zaliczyć edukację, popularyzację odpowiednich postaw, ale także uwiarygodnienie misji firmy oraz zwiększenie zainteresowania kontrahentów

Czy rząd podjął działania w kierunku rozpowszechniania międzynarodowych koncepcji i zasad odpowiedzialnego prowadzenia biznesu?

Dziś wiele międzynarodowych organizacji, których członkiem jest Polska dostrzega kwestie CSR, czyli Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Formalnie koordynatorem tworzenia polityki w zakresie CSR z ramienia rządu polskiego jest Minister Pracy i Polityki Społecznej. PAIiIZ prowadzi w Polsce Krajowy Punkt Kontaktowy OECD, która ustaliła wytyczne dla odpowiedzialnego biznesu. Także Ministerstwo Gospodarki, uznając temat za ważny, uwzględnia koncepcję CSR w swoich operacyjnych działaniach oraz w  przygotowywanych projektach dokumentów w zakresie polityki gospodarczej.

Rolą Ministerstwa w kontekście inicjatyw podejmowanych na forum międzynarodowym jest m.in. popularyzowanie koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw wśród inwestorów zagranicznych i samorządów, informowanie o  podejmowanych inicjatywach organizacji międzynarodowych w tym obszarze oraz o korzyściach płynących z przyjmowania zobowiązań w zakresie CSR.

Ministerstwo dąży do popularyzacji dobrych praktyk tak, aby pokazać przedsiębiorcom, że korzyści z bycia „społecznie odpowiedzialnym" zdecydowanie przewyższają koszty finansowania CSR-u. 

Jakie dodatkowe działania należy podjąć, aby uświadomić przedsiębiorcom istotę CSR?

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem wzmocnienia instytucjonalnego i przeszkolenia Centrów Obsługi Inwestora - partnerów regionalnych PAIiIZ - w zakresie  marketingu inwestycyjnego uwzględniającego CSR. W ten sposób mamy nadzieję wpłynąć na przyciąganie inwestycji społecznie odpowiedzialnych.

Źródło: www.paiz.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika