Za młodzi, aby dbać o zdrowie? Niemożliwe!
Kampania „Bądź zdrowy - bądź sobą" zachęca młodych ludzi do dokonywania świadomych wyborów, kiedy w grę wchodzi ich zdrowie.
Młodzież rzadko stawia zdrowie na pierwszym miejscu. A przecież wiele problemów ze zdrowiem - związanych z otyłością, spożyciem alkoholu, paleniem papierosów i zażywaniem narkotyków - zaczyna się już we wczesnym wieku.
Nasz styl życia kształtuje się w dzieciństwie i młodości. Wczesne wyrobienie zdrowych nawyków może skutkować później zdrowszym trybem życia oraz uchronić nas przed chorobami przewlekłymi w starszym wieku.
Dlatego też Komisja Europejska zainauguruje akcję „Zdrowie młodzieży" mającą zachęcić młodych ludzi do poszukiwania rozwiązań dla problemów, z którymi się zmagają, a także do udziału w działaniach na rzecz poprawy zdrowia.
Chętni mogą też podzielić się swoimi doświadczeniami i poglądami w kwestiach zdrowotnych na specjalnie utworzonym w tym celu blogu dyskusyjnym . Tematy dyskusji dotyczą zajęć sportowych w szkole, edukacji seksualnej, lekcji na temat zdrowego odżywiania oraz kwestii zdrowotnych na poziomie lokalnym. I tak na przykład internautka z Portugalii mówi o stresie związanym z poszukiwaniem stałej pracy, a użytkownik blogu z Wielkiej Brytanii opowiada się za powrotem do tradycyjnych zajęć sportowych w szkole.
Zorganizowano również konkurs dla młodzieży na rysunek, plakat, fotografię lub nagranie wideo na szereg różnych tematów, począwszy od otyłości po unikanie nadmiernego ryzyka w codziennym życiu.
Autorzy najciekawszych wpisów na blogu oraz zwycięzcy konkursu zostaną zaproszeni na konferencję UE na temat zdrowia młodzieży, która odbędzie się w dniach 9-10 lipca 2009 r. w Brukseli i podczas której będą mogli zaprezentować swoje poglądy. Uczestnikami konferencji będą młodzi ludzie z całej Europy, a także przedstawiciele organizacji młodzieżowych oraz pracownicy służby zdrowia.
Większość problemów ze zdrowiem u młodych ludzi wynika z niezdrowego trybu życia i zażywania szkodliwych substancji. Jak szacuje Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, powodem 4 proc. wszystkich zgonów w młodym wieku w UE jest przedawkowanie narkotyków. W niektórych krajach odsetek ten sięga nawet 10 proc.
Na stan zdrowia wpływa również ubóstwo, niejednakowy dostęp do opieki zdrowotnej oraz warunki, w których młodzi żyją, studiują i pracują. W przypadku młodych pracowników ryzyko poważnego wypadku w miejscu pracy jest statystycznie o 50 proc. większe niż w grupie osób powyżej 40 roku życia wykonujących taką samą pracę.
UE stara się stawić czoła tym problemom. W tym celu zorganizowała kampanię antytytoniową oraz uwzględniła w swojej polityce dotyczącej edukacji i bezpieczeństwa w miejscu pracy środki, które służą ochronie zdrowia młodzieży.
W razie nagłej choroby lub wypadku w innym państwie UE każdemu obywatelowi Unii przysługuje opieka zdrowotna - bezpłatna lub po przystępnych cenach.
UE a zdrowie młodzieży - więcej informacji
Więcej na ten temat
Spożycie konopi indyjskich w UE stabilizuje się
Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?