Zadania MAC ustalone. Sejm uchwalił zmiany w ustawie
Jak informuje w oficjalnym komunikacie MAC, do zadań szefa Ministerstwa Administracji
i Cyfryzacji należeć będzie przeciwdziałanie klęskom żywiołowym oraz zdarzeniom zagrażającym bezpieczeństwu powszechnemu, odpowiedzialność za usuwanie ich skutków, nadzór nad systemem powiadamiania ratunkowego oraz odpowiedzialność za zbiórki publiczne. Wprowadzone ustalenia mają za zadanie ulepszyć koordynację służb
i administracji państwowej i samorządowej.
- Rola Ministra Administracji i Cyfryzacji w wykonywaniu zadań przez wojewodów, które dotyczą zarządzania kryzysowego na poziomie województwa, czy organizacji powiadamiania ratunkowego, jest istotna z tego powodu, że celem jest grupa osób, która może być poszkodowana albo potrzebuje pomocy. My przez to pokazujemy, że sens działania administracji wiąże się ze służbą wobec obywateli - tłumaczył podczas debaty nad nowelizacją ustawy szef MAC Michał Boni
Negatywnie do uchwalonych zmian ustosunkowali się posłowie opozycji. Jarosław Zieliński (PiS) zwraca uwagę na fakt, że MAC będzie wykonywał obowiązki przy pomocy służb, które podlegają innemu ministrowi. - To jest chaos kompetencyjny i może prowadzić do poważnych problemów, gdy trzeba podejmować poważne decyzje - twierdzi cytowany przez Polską Agencję Prasową poseł.
W sprawach związanych z informatyzacją do obowiązków należą mi.in. przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, rozwój usług świadczonych drogą elektroniczną oraz usług na żądanie, koordynacja interoperacyjności, rozwój usług świadczonych drogą elektroniczną oraz usług medialnych, z wyłączeniem polityki audiowizualnej w zakresie działalności kulturalnej.
Wniosek przeszedł zdecydowaną większością głosów, za przyjęciem zmian opowiadało się 289 posłów, a 150 było przeciwnych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?