Zakończyła się oficjalna wizyta w Chinach

W czasie czterodniowej wizyty w Chińskiej Republice Ludowej premier Donald Tusk odbył spotkania dwustronne z prezydentem i premierem Chin, spotkał się z władzami Szanghaju oraz z przedstawicielami ośmiu chińskich firm - światowych liderów w swoich branżach. Szef rządu rozmawiał też z czołowymi politykami Singapuru, Korei Płd., Wietnamu i Pakistanu. Z premierem Danii, prezydentem Indonezji i sekretarzem generalnym ONZ omawiał kwestie klimatyczne. Premier Donald Tusk wziął także udział w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym oraz w obradach 7. szczytu ASEM. Z inicjatywy władz chińskich ranga wizyty polskiego premiera została podniesiona z roboczej do oficjalnej.

Porady prawne

- W Chinach od dobrego klimatu i politycznej akceptacji zależy wszystko. Już samo uznanie tej wizyty za oficjalną przemawia na korzyść potencjalnych gospodarczych efektów - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Adam Szejnfeld.

Pozytywne polityczne sygnały Pekinu zostały poparte konkretnymi zapowiedziami rozwoju relacji gospodarczych. W wystąpieniu otwierającym szczyt ASEM prezydent Chin Hu Jintao podkreślił gotowość do współpracy polsko-chińskiej w dziedzinie górnictwa, budownictwa, infrastruktury i ochrony środowiska. Chińskie władze zadeklarowały zniesienie utrudnień w sprzedaży polskiej żywności, w tym szczególnie wieprzowiny, oraz wyraziły zainteresowanie zakupem polskich maszyn górniczych. Obie strony widzą też realną szansę współpracy i wymiany doświadczeń przy wprowadzaniu technologii umożliwiających lepsze wykorzystanie węgla tak, aby pogodzić cele gospodarcze obu krajów z ochroną środowiska. Efektem rozmów premiera Donalda Tuska z najwyższymi władzami Chin są też wstępne ustalenia w sprawie chińskich inwestycji budowlanych w Polsce. Obie strony zgodziły się, że po spotkaniach na wysokim szczeblu odbędzie się posiedzenie komisji ekspertów obu krajów.

Po oficjalnej polsko-chińskiej wizycie i spotkaniach dwustronnych, premier Donald Tusk wziął udział w dwudniowych obradach 7. szczytu ASEM, na którym obok kwestii klimatycznych i problemów zrównoważonego rozwoju, debatę zdominował temat kryzysu finansowego.

Dla Polski celem na szczycie ASEM i w czasie rozmów dwustronnych było podniesienie kwestii takiego porozumienia w sprawach klimatycznych, które gwarantuje, że priorytetowe działania w zakresie ochrony środowiska nie zagrożą rozwojowi gospodarczemu. - Przyjęto nasz pogląd, że kryzys finansowy nie może wpłynąć na zaniechanie negocjacji i rozmów w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego. To jest dla nas bardzo dobry punkt wyjścia przed konferencją w Poznaniu na temat zmian klimatycznych, ale też przed grudniowym posiedzeniem Rady Europejskiej, kiedy będziemy rozstrzygać o europejskim pakiecie energetyczno-klimatycznym - powiedział premier Donald Tusk.

Propozycję rozmowy z prezesem Rady Ministrów Polski o klimacie złożył już prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Spotkanie, do którego ma dojść przed 6 grudnia br., będzie okazją, by dopracować "porozumienie z Polską i innymi mniej zamożnymi krajami tak, aby na szczycie europejskim można było sfinalizować cały proces negocjacji nad pakietem" - powiedział szef polskiego rządu.

Źródło: www.kprm.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika