Zakupy bez ryzyka. Unia pracuje nad nowymi przepisami

Jak zapewnić, aby produkty kupowane przez ponad 500 milionów europejskich konsumentów były bezpieczne, a przepisy chroniące słabszych uczestników rynku były jak najlepiej egzekwowane? W Unii Europejskiej trwają obecnie prace nad nowymi przepisami, które zwiększą bezpieczeństwo produktów i przyczynią się do lepszego nadzoru rynku.

Dobrze poinformowani i znający swoje prawa konsumenci to jeden z fundamentów każdej gospodarki rynkowej. Są oni adresatami oferowanych na jednolitym rynku produktów i usług, dlatego tak ważne jest, aby każdy towar był bezpieczny. W Unii Europejskiej trwają obecnie prace nad nowymi przepisami, które zwiększą bezpieczeństwo produktów i przyczynią się do lepszego nadzoru rynku, miedzy innymi poprzez ujednolicenie dotychczas funkcjonujących regulacji w poszczególnych krajach członkowskich.

Porady prawne

- Doceniam dotychczasowe zaangażowanie polskiego organu ochrony konsumentów w prace legislacyjne prowadzone na poziomie Unii Europejskiej - powiedział Neven Mimica, komisarz odpowiedzialny za politykę konsumencką w UE podczas spotkania z Jarosławem Królem, wiceprezesem UOKiK. Jest to pierwsza wizyta Nevena Mimicy w Polsce po objęciu przez niego w lipcu 2013 roku tej funkcji.

Prace nad nowymi uregulowaniami prowadzone są w instytucjach unijnych od lutego 2013 roku. Nowe rozwiązania mają na celu nie tylko wzmocnienie ochrony konsumentów poprzez zwiększenie bezpieczeństwa produktów dostępnych w ramach jednolitego rynku, ale także stworzenie bardziej przejrzystych reguł działania dla przedsiębiorców. Jarosław Król podkreślił, że poprawa przepisów w tym obszarze zwiększy zaufanie konsumentów do jednolitego rynku i tym samym pobudzi wzrost gospodarczy. Dlatego UOKiK angażuje się w prace nad stworzeniem takich rozwiązań. Komisarz Mimica wyraził nadzieję, że mimo rozbieżności stanowisk państw członkowskich uda się osiągnąć porozumienie w najbliższych miesiącach. Oczekuje się, że nowe przepisy wejdą w życie w 2015 r.

Funkcjonowanie na jednolitym rynku stwarza wiele nowych możliwości europejskim konsumentom, ale może nieść za sobą również pewne zagrożenia często przekraczające granice wielu państw. Europejski system RAPEX zapewnia szybką wymianę informacji między państwami członkowskimi i Komisją Europejską o produktach (z wyjątkiem żywności, farmaceutyków i wyrobów medycznych) stwarzających zagrożenie dla konsumentów. Jest to baza, do której zgłaszane są wszystkie stwarzające zagrożenie produkty nieżywnościowe występujące w krajach członkowskich Unii Europejskiej w tym produkty polskich firm zakwestionowane w innych państwach unijnych. W 2012 roku UOKiK zgłosił do systemu RAPEX 38 produktów. Najliczniejszą grupę zgłaszanych produktów stanowiły zabawki i artykuły dla dzieci. W 59 przypadkach Urząd podjął działania w reakcji na informację przesłaną przez inne państwo członkowskie Unii. Wiceprezes UOKiK zgodził się ze zdaniem komisarza, że powinniśmy dążyć do zwiększenia, efektywności systemu RAPEX.

Komisarz poruszył także kwestię konieczności zwiększenia skuteczności egzekwowania przepisów konsumenckich, do czego przyczynić może się między innymi wzmocnienie współpracy w ramach Sieci Ochrony Konsumentów (CPC - Consumer Protection Cooperation), której członkiem jest także UOKiK. Prace Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów pod rządami nowego Komisarza będą się koncentrowały między innymi na tym obszarze.

źródło: www.uokik.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika