Założenia programu wspierania procesu cyfryzacji

Do przeprowadzenia efektywnego procesu cyfryzacji niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań mających na celu zorganizowanie i przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej, na temat korzyści z procesu cyfryzacji oraz dofinansowanie zakupu odpowiednich urządzeń, umożliwiających odbiór sygnału cyfrowego przez najuboższe rodziny.

Należyte poinformowanie społeczeństwa o procesie cyfryzacji pozwoli na wykorzystanie szans cywilizacyjnych, jakie wiązać się będą z jego realizacją. Prowadzenie działań w tym zakresie jest niezbędne, gdyż umożliwi dalszą ewolucję społeczeństwa polskiego w kierunku społeczeństwa informacyjnego. W tym kontekście całe społeczeństwo powinno mieć możliwość i warunki do uzyskania odpowiednich i rzetelnych informacji o korzyściach wynikających z procesu cyfryzacji oraz o jego praktycznych aspektach.

Z uwagi, na złożoność i skomplikowany charakter tego procesu, dla jego efektywnej realizacji, niezbędne jest powołanie odpowiedniego podmiotu, który we współpracy z organami administracji publicznej oraz przedsiębiorcami działającymi na rynku rozpowszechniania i rozprowadzania programów telewizyjnych, byłby odpowiedzialny za przeprowadzenie działań mających na celu edukację oraz należyte poinformowanie społeczeństwa o tym procesie.

W tym kontekście należy zauważyć, że obowiązujące prawo nie nakłada na żaden organ administracji publicznej obowiązku przeprowadzenia działań polegających na informowaniu społeczeństwa o procesie cyfryzacji. W świetle tego bardzo trudnego do realizacji wyzwania cywilizacyjnego niezbędne jest danie społeczeństwu polskiemu poczucia pozostawania pod opieką Państwa.

Jednocześnie wydaje się, że realizacja takich działań powinna być prowadzona przy szerokiej współpracy organów Państwa i przedsiębiorców zainteresowanymi skuteczną realizacją procesu cyfryzacji w Polsce. W związku z powyższym koniecznym jest opracowanie odpowiedniej koncepcji tych działań, powołania podmiotu odpowiedzialnego za ich realizacje oraz stworzenia odpowiedniej platformy takiej współpracy. W tej sytuacji wydaje się, że najlepszą formą organizacyjno-prawną dla efektywnej realizacji tego zadania będzie osoba prawna o charakterze fundacyjnym.  

W dniu 21 października 2008 roku Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosił konsultacje">uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead01&news_cat_id=338&news_id=3411&layout=3&page=text" title="Projekt utworzenia fundacji">ogłosił konsultacje, a w dniu 12 grudnia 2008 roku przedstawił ich podsumowanie oraz poszczególne opinie. W niniejszym dokumencie przedstawiamy rozszerzoną koncepcję powołania fundacji, dla której przyjęto roboczą nazwę Fundacja „Cyfrowa Polska".  

Propozycja "Założeń programu działań mających na celu wspieranie procesu cyfryzacji w Polsce, w tym w szczególności powołania Fundacji Cyfrowa Polska" została także w dniu 16 stycznia 2009 r. przekazana do Międzyresortowego Zespołu do Spraw Telewizji i Radiofonii Cyfrowej.

Źródło: www.uke.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika