Zapisy przed głosowaniem

Obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkali na obszarze gminy i posiadający prawo wybierania mogą uczestniczyć w wyborach do Parlamentu Europejskiego - wyjaśnia Państwowa Komisja Wyborcza. Jest jednak warunek. Najpóźniej do 9 kwietnia 2009 r. muszą złożyć w urzędzie gminy wniosek o wpisanie do stałego rejestru wyborców.

UWAGA:

Do wniosku należy załączyć:

1) kserokopiÄ™ ważnego dokumentu stwierdzajÄ…cego tożsamość wnioskodawcy,

2) pisemnÄ… deklaracjÄ™, w której wnioskodawca poda:

a) swoje obywatelstwo,
b) adres staÅ‚ego zamieszkania w Polsce,
c) nazwÄ™ okrÄ™gu wyborczego albo miejscowoÅ›ci w paÅ„stwie swojego pochodzenia, gdzie jest umieszczony w rejestrze wyborców,

3) oÅ›wiadczenie, że wnioskodawca zamierza korzystać z czynnego prawa wyborczego tylko w Polsce,

4) oÅ›wiadczenie, że wnioskodawca w paÅ„stwie swojego pochodzenia nie zostaÅ‚ pozbawiony czynnego prawa wyborczego (prawa wybierania).

Osoby, które nie zostaną wpisane do stałego rejestru wyborców zgodnie z tymi zasadami nie będą mogły uczestniczyć w wyborach.

Osoby wpisane do stałego rejestru wyborców (wyborcy) zostaną z urzędu wpisane do spisów wyborców w miejscu stałego zamieszkania w Polsce.

Dopisywanie tych wyborców do spisów wyborców poza miejscem stałego zamieszkania odbywa się na analogicznych zasadach, jak dopisywanie do spisów wyborców - obywateli polskich.

WiÄ™cej informacji można znaleźć na stronach internetowych PaÅ„stwowej Komisji Wyborczej. 

Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu