Zapłaciłeś mandat? Odzyskaj pieniądze!
Policja może oddać całą wpłaconą kwotę. O zwrot trzeba walczyć przed sądem.
Nad przyjęciem mandatu za wykroczenie drogowe trzeba się poważnie zastanowić. Jeśli go podpiszemy, to staje się on prawomocny i trzeba go zapłacić. Musimy pamiętać, że przyjęty i mandat bardzo trudno uchylić. Nie jest to jednak niemożliwe.
O uchyleniu możemy myśleć wtedy, gdy policjant, inspektor transportu drogowego czy strażnik miejski nałożą grzywnę za coś, co nie jest wykroczeniem.
Przykładowo jeśli przyjąłeś mandat za złe parkowanie, to we wniosku o jego uchylenie musisz udowodnić, że niewłaściwe zaparkowanie auta w danym miejscu w ogóle nie stanowiło według prawa wykroczenia, ponieważ np. w danym miejscu nie było strefy zakazu parkowania.
Na wniosek masz niewiele czasu
Sposób uchylenia mandatu reguluje art. 101 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Zgodnie z tym przepisem uchylenie następuje na wniosek ukaranego złożony w zawitym terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu. Termin zawity oznacza, że po jego upływie wygasa prawo do złożenia wniosku.
Uprawniony do uchylenia prawomocnego mandatu karnego jest sąd właściwy do rozpoznania sprawy, na którego obszarze działania została nałożona grzywna.
O uchyleniu kary sąd orzeka na posiedzeniu. Mogą w nim uczestniczyć: ukarany, organ, który lub którego funkcjonariusz wypisał mandat, albo przedstawiciel tego organu oraz ujawniony pokrzywdzony.
Przed wydaniem postanowienia sąd może zarządzić stosowne czynności w celu sprawdzenia podstaw do uchylenia mandatu karnego. Uchylając go sędzia nakaże policji czy straży miejskiej zwrot kwoty, jaką wpłaciliśmy na ich konto.
PODSTAWA PRAWNA: USTAWA z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U. 2001 Nr 106 poz. 1148).
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?