Zasady wykorzystania sztucznej inteligencji
Nowe prawo ma wspomóc rozwój AI w Polsce
Komisja Rozwoju i BezpieczeÅ„stwa AI, interpretacje dla firm, informacja o mocach obliczeniowych i zapotrzebowaniu na energiÄ™ czy rekomendacje w zakresie stosowania AI – to główne rozwiÄ…zania zawarte w projekcie ustawy o systemach sztucznej inteligencji, która ma uregulować na polskim rynku wykorzystanie i rozwój tej technologii.
Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło prace nad projektem ustawy, teraz trafił on do konsultacji społecznych, żeby zebrać opinie i uwagi od obywateli, organizacji pozarządowych, firm oraz instytucji publicznych.
– "Zasady wykorzystania sztucznej inteligencji bÄ™dÄ… elastyczne i przejrzyste. Zależy nam na tym, aby stworzyć stabilne i przewidywalne rozwiÄ…zania, które pozwolÄ… przyspieszyć wdrożenia oraz upowszechnić AI w polskich firmach i instytucjach. RolÄ… paÅ„stwa jest tworzenie warunków do budowania dobrych rozwiÄ…zaÅ„ przez firmy, szczególnie start-upy. Nasze propozycje przekażemy również innym paÅ„stwom Unii Europejskiej jako materiaÅ‚ do wykorzystania w ich pracach wdrożeniowych. Rozpoczynamy dzisiaj konsultacje, by wspólnie wypracować najbardziej optymalne rozwiÄ…zania, w szczególnoÅ›ci w zakresie procedur i form wsparcia rozwoju AI" – powiedziaÅ‚ wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski podczas dzisiejszej konferencji.
Wprowadzenie AI Act w Polsce
12 lipca 2024 opublikowano Rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act). Ten kluczowy dokument ustala zasady dotyczące rozwoju, wdrażania i używania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej. Polska rozpoczęła wtedy prace nad projektem ustawy, która umożliwi stosowanie tych przepisów w kraju.
Nowa ustawa ma wspierać innowacje i zrównoważony rozwój sztucznej inteligencji. Jej celem jest stworzenie przepisów, które z jednej strony pozwolą na rozwój AI, a z drugiej zapewnią bezpieczeństwo oraz ochronę praw obywatelek i obywateli.
6 kluczowych rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji
W projekcie ustawy Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało model kompleksowego uregulowania kwestii rozwijania AI, szczególny nacisk położony został na sześć rozwiązań, które mają pozwolić na optymalne i elastyczne wykorzystywanie tej technologii:
- powoÅ‚anie Komisji Rozwoju i BezpieczeÅ„stwa Sztucznej Inteligencji – nowy, kolegialny organ, który bÄ™dzie monitorować rynek i wspierać przedsiÄ™biorców.
- Rada SpoÅ‚eczna jako organ opiniodawczy – zÅ‚ożona z przedstawicielek i przedstawicieli organizacji pozarzÄ…dowych, zwiÄ…zków zawodowych oraz przedsiÄ™biorców, która ma współksztaÅ‚tować politykÄ™ AI w Polsce oraz zapewniać szeroki udziaÅ‚ w tym procesie.
- upowszechnienie stosowania systemów AI, w tym systemów wysokiego ryzyka – zapewnienie szerokiego dostÄ™pu do technologii AI z uwzglÄ™dnieniem bezpieczeÅ„stwa użytkowników. W tym tworzenie piaskownic regulacyjnych.
- interpretacje generalne i indywidualne dla firm – aby zapewnić stabilność i przewidywalność dziaÅ‚ania przedsiÄ™biorstw, które korzystajÄ… z technologii AI.
- coroczna informacja o mocach obliczeniowych i energii na potrzeby AI – aby zapewnić przejrzystość, zrównoważony rozwój oraz pozwolić lepiej planować inwestycje w AI.
- rekomendacje najlepszych praktyk w wykorzystaniu AI – promowanie etycznych i efektywnych metod wdrażania technologii AI w różnych sektorach.
AI Act ma zapewnić bezpieczne i etyczne wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji, dbając o prawa obywatelek i obywateli oraz wspierać innowacje technologiczne. Nowe przepisy obejmują m.in. wymogi dotyczące transparentności algorytmów, oznaczania treści generowanych przez sztuczną inteligencję oraz zasad zarządzania cyklem życia systemów sztucznej inteligencji.
Ważne terminy
Europejskie przepisy dotyczące systemów zakazanych będą obowiązywać od 2 lutego 2025 r.
Ostateczne terminy, do których należy wprowadzić wszystkie regulacje, upływają 2 sierpnia 2027 r.
Zachęcamy Państwa do udziału w konsultacjach społecznych oraz dzielenia się swoimi opiniami i pomysłami. Wasze uwagi mogą pomóc w ulepszaniu funkcjonowania i rozwoju sektora sztucznej inteligencji w Polsce.
Zob. Prezentacja AI
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?