Zasady wykorzystania sztucznej inteligencji

Nowe prawo ma wspomóc rozwój AI w Polsce

Komisja Rozwoju i BezpieczeÅ„stwa AI, interpretacje dla firm, informacja o mocach obliczeniowych i zapotrzebowaniu na energiÄ™ czy rekomendacje w zakresie stosowania AI – to główne rozwiÄ…zania zawarte w projekcie ustawy o systemach sztucznej inteligencji, która ma uregulować na polskim rynku wykorzystanie i rozwój tej technologii.

Ministerstwo Cyfryzacji zakoÅ„czyÅ‚o prace nad projektem ustawy, teraz trafiÅ‚ on do konsultacji spoÅ‚ecznych, żeby zebrać opinie i uwagi od obywateli, organizacji pozarzÄ…dowych, firm oraz instytucji publicznych.  

Porady prawne

– "Zasady wykorzystania sztucznej inteligencji bÄ™dÄ… elastyczne i przejrzyste. Zależy nam na tym, aby stworzyć stabilne i przewidywalne rozwiÄ…zania, które pozwolÄ… przyspieszyć wdrożenia oraz upowszechnić AI w polskich firmach i instytucjach. RolÄ… paÅ„stwa jest tworzenie warunków do budowania dobrych rozwiÄ…zaÅ„ przez firmy, szczególnie start-upy. Nasze propozycje przekażemy również innym paÅ„stwom Unii Europejskiej jako materiaÅ‚ do wykorzystania w ich pracach wdrożeniowych. Rozpoczynamy dzisiaj konsultacje, by wspólnie wypracować najbardziej optymalne rozwiÄ…zania, w szczególnoÅ›ci w zakresie procedur i form wsparcia rozwoju AI" – powiedziaÅ‚ wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski podczas dzisiejszej konferencji.    

Wprowadzenie AI Act w Polsce

12 lipca 2024 opublikowano RozporzÄ…dzenie o sztucznej inteligencji (AI Act). Ten kluczowy dokument ustala zasady dotyczÄ…ce rozwoju, wdrażania i używania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej. Polska rozpoczęła wtedy prace nad projektem ustawy, która umożliwi stosowanie tych przepisów w kraju.  

Nowa ustawa ma wspierać innowacje i zrównoważony rozwój sztucznej inteligencji. Jej celem jest stworzenie przepisów, które z jednej strony pozwolÄ… na rozwój AI, a z drugiej zapewniÄ… bezpieczeÅ„stwo oraz ochronÄ™ praw obywatelek i obywateli. 

6 kluczowych rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji

W projekcie ustawy Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało model kompleksowego uregulowania kwestii rozwijania AI, szczególny nacisk położony został na sześć rozwiązań, które mają pozwolić na optymalne i elastyczne wykorzystywanie tej technologii:

  • powoÅ‚anie Komisji Rozwoju i BezpieczeÅ„stwa Sztucznej Inteligencji – nowy, kolegialny organ, który bÄ™dzie monitorować rynek i wspierać przedsiÄ™biorców.
  • Rada SpoÅ‚eczna jako organ opiniodawczy – zÅ‚ożona z przedstawicielek i przedstawicieli organizacji pozarzÄ…dowych, zwiÄ…zków zawodowych oraz przedsiÄ™biorców, która ma współksztaÅ‚tować politykÄ™ AI w Polsce oraz zapewniać szeroki udziaÅ‚ w tym procesie.
  • upowszechnienie stosowania systemów AI, w tym systemów wysokiego ryzyka – zapewnienie szerokiego dostÄ™pu do technologii AI z uwzglÄ™dnieniem bezpieczeÅ„stwa użytkowników. W tym tworzenie piaskownic regulacyjnych.
  • interpretacje generalne i indywidualne dla firm – aby zapewnić stabilność i przewidywalność dziaÅ‚ania przedsiÄ™biorstw, które korzystajÄ… z technologii AI.
  • coroczna informacja o mocach obliczeniowych i energii na potrzeby AI – aby zapewnić przejrzystość, zrównoważony rozwój oraz pozwolić lepiej planować inwestycje w AI.
  • rekomendacje najlepszych praktyk w wykorzystaniu AI – promowanie etycznych i efektywnych metod wdrażania technologii AI w różnych sektorach.

AI Act ma zapewnić bezpieczne i etyczne wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji, dbajÄ…c o prawa obywatelek i obywateli oraz wspierać innowacje technologiczne. Nowe przepisy obejmujÄ… m.in. wymogi dotyczÄ…ce transparentnoÅ›ci algorytmów, oznaczania treÅ›ci generowanych przez sztucznÄ… inteligencjÄ™ oraz zasad zarzÄ…dzania cyklem życia systemów sztucznej inteligencji.  

Ważne terminy

Europejskie przepisy dotyczÄ…ce systemów zakazanych bÄ™dÄ… obowiÄ…zywać od 2 lutego 2025 r.  

Ostateczne terminy, do których należy wprowadzić wszystkie regulacje, upływają 2 sierpnia 2027 r.

ZachÄ™camy PaÅ„stwa do udziaÅ‚u w konsultacjach spoÅ‚ecznych oraz dzielenia siÄ™ swoimi opiniami i pomysÅ‚ami. Wasze uwagi mogÄ… pomóc w ulepszaniu funkcjonowania i rozwoju sektora sztucznej inteligencji w Polsce.  

Zob. Prezentacja AI


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika