Zasiłki powinny być równe dla wszystkich

Rząd chce 80 proc. zasiłków chorobowych za okres pobytu w szpitalu dla każdego ubezpieczonego pracownika, niezależnie od wieku.

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu ministrowie rozpatrzą założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej postuluje w dokumencie o jednakowe procentowo świadczenia – zarówno w postaci zasiłków chorobowych, jak również wynagrodzenia za czas choroby – dla wszystkich pracowników, którzy przebywają na leczeniu w szpitalu.

Według resortu nie można różnicować wysokości świadczeń w zależności od wieku. Dlatego zaproponowano 80 proc. zasiłki dla wszystkich.

Porady prawne

- Takie procentowe zrównanie wysokości świadczeń doprowadziłoby do sytuacji, w której pracownicy mający taką samą podstawę wymiaru zasiłku (identyczne składniki wynagrodzenia), otrzymywaliby takie same świadczenia - bez względu na to, czy jest im wypłacane wynagrodzenie  za czas choroby, czy zasiłek chorobowy – uzasadnia ustawodawca.

Wyższe zasiłki, w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru, otrzymywałyby jedynie kobiety w okresie ciąży, których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy oraz dawcy komórek, tkanek i narządów.

Na zmianie prawa mają skorzystać pracownicy w wieku powyżej 50 lat, których niezdolność do pracy wiąże się z pobytem w szpitalu w okresie od 15 do 33 dnia choroby.

Do 14 dnia włącznie wynagrodzenie chorobowe wypłaca im pracodawca. Wysokość świadczenia jest przez dwa pierwsze tygodnie choroby taka sama, jak w przypadku młodszych pracowników (80 proc.). Jeżeli po tym czasie nadal leżą w szpitalu, to otrzymują zasiłek chorobowy z ZUS. Wynosi on 70 proc. pensji. Młodszy pracownik dostanie obniżony zasiłek dopiero od 34 dnia leżenia w szpitalu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika