Zaufanie podstawą dialogu

- Aby poprawić warunki prowadzenia dialogu musimy postawić na kooperację, nie na konfrontację - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji poświęconej funkcjonowaniu systemu dialogu społecznego w Polsce, którą 20 października br. zorganizowało MPiPS.

Efektywny dialog jest w opinii wicepremiera niezbędnym warunkiem wprowadzania koniecznych zmian w życiu społeczno-gospodarczym. Brak zaufania podważa natomiast wiarygodność uczestników dialogu i uniemożliwia osiągnięcie porozumienia. - Reformy nie muszą być idealne, ale powinny posuwać sprawy do przodu. Perfekcja nie jest konieczna, konieczny jest postęp - dodał.

Porady prawne

Według Waldemara Pawlaka najlepsze warunki do rozwijania dialogu oferują systemy pluralistyczne. - Rozwiązania proponujące tylko dwie opcje dają przewagę konfrontacji nad kooperacją. Pluralizm natomiast daje większą szanse na znalezienie dobrego rozwiązania - powiedział.

Również w opinii Henryki Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan, zaufanie i poszanowanie partnerów jest niezbędnym elementem dialogu. Według niej konieczne jest również poszerzenie kompetencji Komisji Trójstronnej oraz stworzenie silnego centrum dialogu z rozbudowanym zapleczem informacyjnym.

Także przewodniczący NSZZ Solidarność Janusz Śniadek źródeł nieporozumień upatrywał w deficycie zaufania wśród partnerów społecznych. - Dialogu nie da się zadekretować, musi on autentycznie wynikać z woli partnerów - powiedział. Zgodził się on z opinią, iż rząd w dialogu społecznym powinien odgrywać rolę mediatora, który wsłuchuje się w głos partnerów społecznych.

Podczas konferencji prof. Juliusz Gardawski z SGH wygłosił wykład nt. historii kształtowania się instytucji dialogu społecznego w Polsce i na świecie. W konferencji udział wzięli również: Radosław Mleczko - wiceminister pracy i polityki społecznej, Wiesław Siewierski - przewodniczący FZZ, Zbigniew Żurek - sekretarz generalny BCC.

***

Konferencja pt. „Poprawa funkcjonowania systemu dialogu społecznego oraz wzmocnienie instytucji i uczestników dialogu społecznego" zainaugurowała projekt realizowany w ramach Poddziałania 5.5.1 PO Kapitał Ludzki. Służyć ma on zapewnieniu partnerskiego modelu współpracy administracji publicznej oraz partnerów społecznych, w tym wzmocnieniu mechanizmów konsultacyjnych, współpracy w zakresie stanowienia prawa i realizacji polityki publicznej. Na działanie to przewidziano w latach 2008-2013 21,9 mln euro.

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika