Zbieraj liście, bo dostaniesz mandat

Nawet 500 złotych zapłacą osoby, które nie pozamiatają liści z chodników przyległych do ich prywatnej posesji.

Zgodnie z prawem właściciele np. domków jednorodzinnych czy kamienic odpowiadają za porządek na przyległych chodnikach. Muszą z nich usuwać nie tylko błoto, śnieg i lód podczas zimy. Jesienią do ich obowiązku należy zamiatanie liści.

Nie chodzi przy tym jedynie o liście opadłe z prywatnych drzew. Zamiatać trzeba wszystko, zatem również listowie z drzew miejskich. Jeśli ktoś zaniedba obowiązków, może się spodziewać wizyty straży miejskiej.

Odwiedziny mundurowych mogą się skończyć jedynie pouczeniem. W niektórych przypadkach strażnicy wypisują mandaty. Dostają je zwłaszcza ci właściciele, którzy już po raz drugi czy trzeci byli upominani, lecz nadal nie zamiatają.

Ile wynosi taka kara? - Osoby, które nie będą sprzątać liści z chodników przyległych do prywatnej posesji narażają się na mandat w wysokości od 20 do 500 złotych – wyjaśnia w rozmowie z e-prawnik.pl st. insp. Sławomir Chełchowski, rzecznik prasowy straży miejskiej we Wrocławiu.

Na zamiataniu obowiązki się nie kończą

Musimy pamiętać, że samo uprzątnięcie liści na kupkę czy wymiecenie ich na ulicę sprawy nie załatwia. W tym drugim przypadku możemy nawet zostać ukarani za zaśmiecanie. Pamiętajmy też, że jak ktoś się przewróci na śliskich liściach – o co nie trudno w porze przymrozków – to możemy dodatkowo zapłacić poszkodowanemu odszkodowanie. Co zatem zrobić z pozamiatanym listowiem?

Odpowiedź możemy znaleźć w miejskich regulaminach utrzymania czystości. Większość z nich precyzuje, że odpady roślinne można kompostować na swoim prywatnym terenie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to liście powinny być wywiezione w miejsce wskazane przez gminę.

-  Wówczas trzeba je zapakować w worki, które będą wywiezione do kompostowni. Worki zabierają firmy zajmujące się wywozem odpadów z terenu miasta – mówi Sławomir Chełchowski. W niektórych miastach rozdawane są bezpłatne worki. W innych trzeba wyłożyć na nie z własnej kieszeni.

Kiedy można spalić liście i nie płacić kary?

Zdarza się jednak, ze właściciel posesji nie posiada prywatnego kompostownika i jednocześnie nie zapewnia go miasto.

- W takiej sytuacji mieszkańcy mają możliwość spalania liści na terenach swoich posesji – tłumaczy rzecznik wrocławskich strażników dodając, że jeśli kompostownik znajduje się w mięście, to za spalanie liści na własną rękę można zapłacić mandat do 500 zł.

Z ustawy o odpadach…
Kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza instalacjami i urządzeniami do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów podlega karze aresztu albo grzywny (art. 71).

Nie wszystkie chodniki trzeba zamiatać

Przypominamy, że uprzątnięcie błota, śniegu, lodu czy liści dotyczy chodników położonych wzdłuż nieruchomości z wyjątkiem tych, na których dopuszczono płatny postój lub parkowanie samochodów.

Chodnik to również wydzielona dla pieszych część drogi publicznej, która jest położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Oznacza to, że odpowiadamy również za część drogi, która przylega do terenu wzdłuż posiadłości. Jeżeli między granicą podległego nam terenu, a ulicą jest np. pas trawy, to zadanie uprzątnięcia liści z ulicy należy już do gminy.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (13)

sebastian

13.11.2011 12:27:24

Re: Zbieraj liście, bo dostaniesz mandat

A jak gmina nie sprząta ani chodników nieprzylegających do gminnych budynków oraz błota pośniegowego z parkingów i płatnych stref parkowania za które pobiera opłaty to na podstawie jakiego przepisu odpowiada zarządca drogi i prezydent wójt który jest za ten stan rzeczy odpowiedzialny z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach? Kilka razy ten temat podejmowałem. Ani straż miejska a policja powiatowa i wojewódzka ani prokuratura nie wszczęli dochodzenia o wykroczenie p-ko władzom miasta. Tylko jak prywatny właściciel nie posprząta to od razu pojawiają się czarnuchy i wypisują mandat.

Jakubow

26.10.2011 5:55:54

Re: Zbieraj liście, bo dostaniesz mandat

e-prawnik. .. zaczyna spadać na "psy" Nie interesuje mnie, jak prawo w RP interpretuje jakiś strażnik miejski i powołuje się na jakiś regulamin w kolizji z ustawą. Dlaczego panowie prawnicy z e-prawnik pozwalacie na takie sugestie i to na łamach waszego portalu? Panie Dariuszu Madejski, nie popisał się Pan tym razem. Dlaczego wprowadza Pan w błąd Polaków - zwykłych obywateli RP ... co do przesłanek tej ustawy. Co łączy Pana z owym strażnikiem SM we Wrocławiu?

sowa

23.10.2011 20:18:30

Re: Zbieraj liście, bo dostaniesz mandat

Ustawa sprzeczna z Konstytucją i Kodeksem cywilnym. Nie jestem właścicielem nie odpowiadam za bałagan. Gdzie są nasi parlamentarzyści, którzy wyprostują ten bubel prawny?

_arp

22.10.2011 22:15:3

Re: Zbieraj liście, bo dostaniesz mandat

Dobrze spojrzeć na temat i z drugiej strony. Służby MP nie są w stanie fizycznie posprzątać wszystkiego na czas a zatrudnienie dodatkowych pracowników i odbije się na kosztach a nic się nie stanie jeżeli za problem wszyscy wezmą się zgodnie na zasadzie wzajemnej pomocy. MP dostarczy worki a właściciele posesji za grabie i pakowanie. Gmina dorzuci do wspólnych kosztów środki z rezerwy i wszyscy pójdą zgodnie na grilla.

gini

20.10.2011 9:26:41

Re: Zbieraj liście, bo dostaniesz mandat

Proponuję wprowadzić przepis, że właściciele posesji mają obowiązek łatać dziury na drogach publicznych w obszarze 50m od granic ich nieruchomości. Oczywiście za zajęcie pasa drogowego na czas napraw będą musieli zapłacić zarządowi drogi.

kontra

19.10.2011 17:45:27

Re: Zbieraj liście, bo dostaniesz mandat

A za co płacą podatek od nieruchomości? Chyba ten co pobiera podatek powinien dbać o porządek a nie zmuszać obywateli do dodatkowych czynow spolecznych czyli darmowej pracy dodatkowej na rzecz gminy.

MP

19.10.2011 15:17:15

Re: Zbieraj liście, bo dostaniesz mandat

@animal Widze ze nie zajarzyles ze ja pisze wlasnie o sprzataniu z chodnika gminnego a lolita o sprzataniu lisci z prywatnej posesji.

animal

19.10.2011 15:7:54

Re: Zbieraj liście, bo dostaniesz mandat

Widzę, że MP nie zajarzył, że cały ten tekst dotyczy tylko liści zmiecionych z chodnika gminnego, a nie z prywatnej posesji. A klatkę czyszczą z liści, więc muszę jeszcze poczekać na powrót ;-)

MP

19.10.2011 14:17:12

Re: Zbieraj liście, bo dostaniesz mandat

@animal polecam powrot do ZOO. Klatka czeka.

MP

19.10.2011 14:15:18

Re: Zbieraj liście, bo dostaniesz mandat

@ lolita, Ten cytat nie dotyczy lisci zebranych z gminnego chodnika tylko lisci zebranych na terenach prywatnych. O lisciach zebranych z gminnego chodnika mowi "Ustawa o utrzymaniu czystosci i porzadku w gminach" Rozdział 3? tej Ustawy mowi: Obowiązki właścicieli nieruchomości Art. 5.1 ... 4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z ?chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik ?uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu ?pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; ?właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia ?chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie ?pojazdów samochodowych; ... 4. Obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządu drogi. Do obowiązków zarządu drogi należy także: ... 2)   pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej; Polecam lekture tej ustawy.

animal

19.10.2011 14:11:59

Re: Zbieraj liście, bo dostaniesz mandat

Widocznie MP nie potrafi czytac ze zrozumieniem. Zalecam powrót do przedszkola ;-P

lolita

19.10.2011 13:56:20

Re: Zbieraj liście, bo dostaniesz mandat

""Wówczas trzeba je zapakować w worki, które będą wywiezione do kompostowni. Worki zabierają firmy zajmujące się wywozem odpadów z terenu miasta ? mówi Sławomir Chełchowski. W niektórych miastach rozdawane są bezpłatne worki. W innych trzeba wyłożyć na nie z własnej kieszeni."" ------MP to właśnie jest napisane jak droga jest gminna to to wszystko wywozi gmina

MP

19.10.2011 13:32:3

Re: Zbieraj liście, bo dostaniesz mandat

Panie Daiuszu, Pisze Pan bzdury. Za wywozenie nieczystosci, blota, sniegu i lisci uprzatnietych przez zwlascicieli nieruchomosci przyleglych do chodnika odpowiedzialy jest zarzadca drogi. Wszystkie te nieczystosci maja byc skladowane przy krawezniku drogi. Mowi o tym ta sama ustawa ktora nakazuje wlasciecielom nieruchomosci przyleglych do chodnika jego uprzatanie.

Pokaż wszystkie komentarze (13)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.9.2018

  Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

 • 19.8.2017

  Mandat zapłacisz kartą na Policji

  Nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia pozwoli Policji i innym służbom używanie terminali płatniczych. Dzięki nowym przepisom, ukarany będzie mógł od razu (...)

 • 29.8.2017

  Becikowe - Jak uzyskać 1000 zł becikowego?

  Jeśli urodziło ci się dziecko, możesz dostać pomoc finansową od państwa - tzw. becikowe. Przysługuje jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się żywego dziecka - w wysokości 1000 (...)

 • 12.12.2013

  Kodeks drogowy 2014 – kolejne zmiany

  Od Nowego Roku pewnym zmianom ulegnie ustawa – Prawo o ruchu drogowym oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia.

 • 26.8.2017

  Ułatwiona legalna migracja do UE?

  Rada uzgadnia mandat negocjacyjny co do projektowanych przepisów mających przyciągnąć wysoko wykwalifikowanych pracowników.