Zmiana organizacji rynku rybnego. Nowelizacja już obowiązuje
Wczoraj weszła w życie nowelizacja ustawy o organizacji rynku rybnego. Nowelizacja wynika ze zmiany przepisów unijnych dotyczących systemu kontroli przestrzegania przepisów w zakresie rybołówstwa oraz wejścia w życie ustawy z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.
Nowelizacja m.in. obniża z 400 do 200 tys. euro wysokość rocznego obrotu produktami rybołówstwa, po osiągnięciu którego przedsiębiorca - wpisany do rejestru skupujących - jest zobowiązany przesłać w ciągu 24 godz. drogą elektroniczną dokument sprzedaży lub deklarację przejęcia.
Aby przeciwdziałać przywozowi do Unii Europejskiej produktów z połowów nielegalnych, ustawa wprowadza obowiązek dołączania do produktów z państw spoza UE świadectw połowowych zatwierdzonych przez państwo, pod którego banderą pływa statek.
Nowelizacja zmienia też przepisy dotyczące wyładunku ryb w centrach pierwszej sprzedaży. Obecnie ryby wymagające szczególnej ochrony (dorsz i łosoś z połowów bałtyckich) są wyładowywane tylko w tych miejscach, a zgodnie z nowelizacją z tego obowiązku będą zwolnieni armatorzy statków bezpokładowych - w przypadku wyładunków z jednego rejsu poniżej 300 kg lub 5 szt. łososia.
Regulacje dotyczące dorsza już obowiązują. Nowelizacja wprowadza także możliwość wypłaty zaliczki dla organizacji producentów z tytułu przysługującej pomocy finansowej za opracowanie programu operacyjnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?