Zmiana w prawie antymonopolowym. Jak liczyć obrót grupy kapitałowej
Które spółki należy uwzględnić przy liczeniu obrotu grupy kapitałowej? W związku z nowelizacją prawa antymonopolowego UOKiK przygotował schematy wraz z opisami dla przedsiębiorców planujących zgłoszenie koncentracji
18 stycznia 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Założeniem nowelizacji prawa antymonopolowego jest zwiększenie ochrony konsumentów oraz skuteczniejsze wykrywanie praktyk ograniczających konkurencję. Zmiany dotyczą m.in. kontroli koncentracji. Wprowadzona zostanie dwuetapowa procedura analizowania wniosków w sprawie fuzji i przejęć - proste koncentracje rozpatrywane będą w ciągu miesiąca, natomiast bardziej złożone przez dodatkowe cztery miesiące.
Obecnie wszystkie sprawy, wszystkie postępowania powinny zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy. Do tego czasu nie wlicza się oczekiwania na odpowiedzi przedsiębiorców, więc w rzeczywistości sprawy skomplikowane trwają dłużej. Ponadto przedsiębiorca jeszcze w toku trwającego postępowania z zakresu kontroli koncentracji pozna przewidywany kierunek rozstrzygnięcia, w tym zastrzeżenia Urzędu.
Będzie mógł odnieść się do nich, a nawet zmodyfikować zakres fuzji lub przejęcia, tak aby uniknąć decyzji zakazującej transakcji. Ważną zmianą będzie również wydłużenie okresu przedawnienia praktyk ograniczających konkurencję z roku do pięciu lat. Pozwoli to na wykrycie większej ilości zmów szkodliwych dla gospodarki oraz konsumentów. Może również działać prewencyjnie - zniechęcać do niedozwolonych działań.
Urząd przygotował specjalne schematy, wyjaśniające które spółki i jaką część ich obrotu trzeba brać pod uwagę przy zgłoszeniu transakcji do Urzędu. Dotyczy to zarówno przejęcia kontroli, połączenia, nabycia części mienia, jak i utworzenia wspólnego przedsiębiorcy.
Ponadto do końca roku Urząd zaktualizuje Wyjaśnienia w sprawie kryteriów i procedury zgłaszania zamiaru koncentracji Prezesowi UOKiK, tak aby dokument uwzględniał zmiany w przepisach.
Źródło: UOKiK
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?