Zmiany klimatyczne – KE o finansowaniu nowego porozumienia międzynarodowego

Komisja Europejska przedstawiła 28 stycznia wnioski w sprawie finansowania nowej, międzynarodowej umowy mającej uporać się z kwestią zmian klimatycznych. Porozumienie to, kolejne po protokole z Kioto, ma zostać zawarte w Kopenhadze, podczas grudniowej konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych.

Porozumienie w Kopenhadze wyznaczy ogólnoświatowe cele mające zapewnić ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz stworzy podstawę zwiększającą zdolności adaptacyjne państw w obliczu zmian klimatycznych. Komunikat Komisji „Ku kompleksowemu porozumieniu w sprawie zmian klimatycznych w Kopenhadze" proponuje konkretne wnioski umożliwiające osiągnięcie tych celów. Komunikat skierowany jest do Rady, Parlamentu i organów doradczych Unii. Rada Europejska ogłosi swoją opinię w marcu.

Zasadniczą rolę w zawarciu porozumienia w Kopenhadze będą odgrywać nowe rozwiązania finansowe. Będzie to wymagać działań zarówno ze strony krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. UE dała już przykład innym krajom, zobowiązując się do ograniczenia emisji do 30%, jeżeli inne państwa pójdą za jej przykładem. Oczekuje się także, że kraje rozwijające się, z wyjątkiem tych najbiedniejszych do roku 2020 ograniczą wzrost całkowitych emisji do 15-30%. Kraje te powinny także zobowiązać się do przyjęcia do roku 2011 strategii rozwoju zakładającej niską emisję węgla obejmującą wszystkie kluczowe sektory emitujące gazy cieplarniane. Nowy międzynarodowy mechanizm umożliwi ocenę tych strategii i przyporządkowanie proponowanym działaniom odpowiedniego wsparcia zewnętrznego.

Niezależne szacunki pokazują, że w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych, może wystąpić konieczność zwiększenia do roku 2020 dodatkowych światowych inwestycji netto do ok. 175 miliardów EUR rocznie. Ponad 50% z tej sumy powinno trafić do krajów rozwijających się. Międzynarodowe wsparcie dla działań przekraczających finansowe możliwości danego kraju będzie pochodzić ze środków obejmujących fundusze publiczne oraz międzynarodowe mechanizmy tzw. kredytów węglowych. W celu wsparcia krajów rozwijających się, państwa członkowskie UE będą mogły także użyć przyszłych dochodów z aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych zgodnie z unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji.

Zgromadzeniu funduszy na walkę ze skutkami zmian klimatycznych ma służyć utworzenie rynku węgla zakładającego ustalenie limitu emisji i handlu nimi, obejmującego początkowo państwa OECD, a następnie rozszerzonego na cały świat.

Dalsze informacje na temat wniosków Komisji znajdą Państwo pod adresem:
http://ec.europa.eu/environment/climat/future_action.htm 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika