Zmiany w Kodeksie wyborczym. Oto propozycje prezydenta

Dziewięcioletnia kadencja członków PKW, wprowadzenie klasyfikowania głosów nieważnych, możliwość rejestracji pracy obwodowych komisji przez mężów zaufania po zakończeniu głosowania, przezroczyste urny - zakłada prezydencki projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Bronisław Komorowski podpisał projekt, kierując go do Sejmu.

- Musimy przełamać, pokonać zjawiska kryzysowe związane z przebiegiem zliczania głosów oraz ze sformułowanymi, bardzo daleko idącymi zarzutami, aż po sfałszowanie wyborów samorządowych w Polsce - powiedział prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

- W moim przekonaniu wychodzimy z tego kryzysu, bo udało się przeprowadzić wybory do końca, bez ulegania pokusom przeprowadzania ponownych wyborów, przekreślania ważności wyborów. Udało się również, bez złamania zasad i przepisów prawa - bo na zasadzie autodecyzji sędziów PKW - doprowadzić do odnowienia składu personalnego PKW - podkreślił.

Porady prawne

W opinii prezydenta, została potwierdzona w praktyce zasada, że w demokratycznym państwie wątpliwości i protesty wyborcze rozstrzygają sądy, a nie politycy. Przytoczył też statystykę dotyczącą rozstrzygnięć sądowych, z której wynika, że na 1300 rozpatrywanych protestów wyborczych w 142 przypadkach dopatrzono się uchybień w czynnościach wyborczych. Dodał, że w zdecydowanie nielicznych przypadkach nakazano powtórzenie głosowania w konkretnym okręgu.

Prezydent wskazywał również na wyniki badań opinii publicznej na temat wiarygodności wyborów i zarzutów o sfałszowaniu wyborów. - Według badań CBOS z grudnia ub. r. tylko 8% badanych dało wiarę teoriom o sfałszowaniu wyborów - powiedział. Zauważył też, że więcej wskazywało na uchybienia i nieprawidłowości wyborcze.

- Przystępujemy do kolejnego działania mającego na celu poprawienie ram prawnych, w których odbywają się w Polsce wybory - oświadczył Bronisław Komorowski. - To następny etap naprawiania systemy wyborczego, a jednocześnie następny etap odbudowywania zaufania społecznego do procesu wyborczego w Polsce - dodał.

Prezydent wyraził przekonanie, że absolutnie konieczne jest znowelizowanie w kilku istotnych punktach ustawy Kodeks wyborczy. - Kodeks wyborczy jest fundamentem systemu całego mechanizmu wyborczego w Polsce - zaznaczył. Przypomniał, że obowiązujący kodeks został wprowadzony pod koniec 2010 roku, w wyniku wspólnego głosowania, a więc także współodpowiedzialności za jego funkcjonowanie, przez wszystkie siły parlamentarne.

Prezydent wymienił proponowane zmiany:

- Wprowadzenie zasady obligatoryjnego informowania wyborców o terminie, systemie organizacji i technice głosowania;

- Przywrócenie w protokołach komisji wyborczych - istniejącej wcześniej, a wyeliminowanej w kodeksie z grudnia 2010 r. - informacji o przyczynach nieważności oddanych głosów. - Chodzi o możliwość osobnego liczenia głosów nieważnych z powodu błędów w technice głosowania oraz tzw. głosów pustych - niepopierających żadnego z kandydatów - wyjaśnił.

- Przyznanie mężom zaufania prawo do rejestrowania dźwięku i obrazu w czasie liczenia głosów i w czasie ustalania wyników głosowania w obwodzie;

- Powrót do jednostronnych kart do głosowania, które okazują się bardziej czytelne i zrozumiałe dla wyborców niż tzw. książeczki czy broszury;

- Wprowadzenie zasady stosowania wyłącznie przezroczystych urn wyborczych;

- Wprowadzenie 9-letniej kadencji sędziów - członków PKW, dotychczas powoływanych na czas nieokreślony;

- Wzmocnienie pozycji przewodniczącego PKW poprzez przyznanie ustawowego prawa do zlecania zadań Krajowemu Biuru Wyborczemu i możliwości wykonywania efektywnego nadzoru nad działaniami PKW.

Prezydent uważa, że jest możliwe przeprowadzenie nowelizacji Kodeksu wyborczego tak, aby już wybory parlamentarne jesienią bieżącego roku mogły się odbyć z uwzględnieniem nowych ram prawnych. Zadeklarował również otwartość na sugestie i propozycje środowisk politycznych dotyczące zmian w Kodeksie wyborczym.

Wcześniej Prezydent RP przedstawił założenia projektu zmian na spotkaniu z przewodniczącymi klubów parlamentarnych. W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli udział: Rafał Grupiński z PO, Mariusz Błaszczak z PiS, Jan Bury z PSL, Leszek Miller z SLD, Janusz Palikot z Twojego Ruchu oraz Jacek Żalek ze Sprawiedliwej Polski. W rozmowach uczestniczyli też ministrowie Kancelarii Prezydenta RP.

- Z satysfakcją odnotowuję, że środowiska te w zasadzie w pełni podzielają pogląd co do tych kwestii, które powinny być przynajmniej minimum nowelizacji kodeksu wyborczego - mówił prezydent.

Przedstawiciele klubów otrzymali też dokument zawierający wnioski i rekomendacje dotyczące wyborów samorządowych w 2014 roku. Opracowanie powstało w oparciu o opinie i propozycje, które nadesłane zostały do Kancelarii Prezydenta RP oraz o wypowiedzi z przebiegu seminarium eksperckiego, z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, zorganizowanego 8 grudnia 2014 roku w ramach Forum Debaty Publicznej pt. Wybory samorządowe w 2010 i 2014 roku - praktyczne doświadczenia.

źródło: prezydent.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika