Zmiany w podatkach samorządowych

Nowelizacja ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym wprowadza korzystne rozwiązania dla podatników. Ustawa ogranicza zasadę solidarnej odpowiedzialności w sytuacji, gdy jeden lub kilku współwłaścicieli jest zwolnionych z obowiązku zapłaty podatku rolnego, od nieruchomości lub leśnego. W takim przypadku podatnicy będą nim obciążeni tylko w zakresie odpowiadającym ich udziałom.

Czemu mają służyć zmiany?

Celem nowelizacji jest takie ukształtowanie treści powołanych ustaw, aby wynikająca z nich zasada solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli (posiadaczy) nieruchomości była ograniczona w sytuacji, gdy jeden lub kilku współwłaścicieli (posiadaczy) korzysta ze zwolnienia od podatku. Zarówno orzecznictwo sądowe, jak i Ministerstwo Finansów prezentują stanowisko, że w takich przypadkach naliczanie kwoty podatku powinno się odbywać poprzez ustalenie kwoty zobowiązania od całej nieruchomości, a następnie odliczenie od tego kwoty przypadającej na współwłaścicieli zwolnionych z podatku. Praktyka stosowania przepisów przez organy podatkowe bywa jednak inna, tzn. organy nakładają na współwłaściciela nieruchomości, który nie jest zwolniony od podatku, obowiązek uiszczenia podatku od całej nieruchomości, także w zakresie odpowiadającym udziałowi we własności nieruchomości podmiotu zwolnionego.

Na czym polegają zmiany?

Z powyższych względów nowelizacja wprowadza do treści powołanych ustaw regulacje stanowiące, że zasady odpowiedzialności solidarnej nie stosuje się, jeżeli jeden lub kilku współwłaścicieli (posiadaczy) jest zwolnionych z podatku (odpowiednio: rolnego, od nieruchomości lub leśnego) albo nie podlega tym podatkom. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na współwłaścicielach (posiadaczach), którzy podlegają danemu podatkowi oraz nie są z niego zwolnieni, w zakresie odpowiadającym ich łącznemu udziałowi w prawie własności lub posiadaniu. Mianowicie:

  • w ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym przewidziano, że zasady odpowiedzialności solidarnej za zobowiązanie podatkowe nie stosuje się, jeżeli jeden lub kilku współwłaścicieli (posiadaczy) jest zwolnionych od podatku rolnego albo nie podlega temu podatkowi; w takiej sytuacji obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na współwłaścicielach (posiadaczach), którzy podlegają podatkowi rolnemu oraz nie są zwolnieni od tego podatku, w zakresie odpowiadającym ich łącznemu udziałowi w prawie własności lub posiadaniu;

Porady prawne

  • w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie podatku od nieruchomości przewidziano, że zasady odpowiedzialności solidarnej za zobowiązanie podatkow nie stosuje się, jeżeli jeden lub kilku współwłaścicieli lub posiadaczy jest zwolnionych od podatku od nieruchomości albo nie podlega temu podatkowi; w takiej sytuacji obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na współwłaścicielach lub posiadaczach, którzy podlegają podatkowi od nieruchomości oraz nie są zwolnieni od tego podatku, w zakresie odpowiadającym ich łącznemu udziałowi w prawie własności lub posiadaniu;
  • w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o podatku leśnym przewidziano, że zasady odpowiedzialności solidarnej za zobowiązanie podatkowe, nie stosuje się, jeżeli jeden lub kilku współwłaścicieli lub posiadaczy jest zwolnionych od podatku leśnego; w takiej sytuacji obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na współwłaścicielach lub posiadaczach, którzy nie są zwolnieni od tego podatku, w zakresie odpowiadającym ich łącznemu udziałowi w prawie własności lub posiadaniu.

Od kiedy nowe zasady będą obowiazywały?

Ustawa z dnia 25 maja 2017 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika