Zmiany w przepisach dla kierowców surowsze dla piratów i pijanych
Kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym będzie zatrzymywane prawo jazdy na trzy miesiące. To jedna z propozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która ma poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym, Zmianami w przepisach przygotowanymi przez MSW zajął się już Sejm.
Według badań Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 64 proc. kierowców w Polsce jeździ powyżej dopuszczalnego limitu, a 4 na 5 kierowców przekracza prędkość w terenie zabudowanym. Jak wynika z danych Policji, tylko w 2013 doszło do ponad 8 tys. wypadków z powodu niedostosowania prędkości do ruchu, a Polska wciąż jest w czołówce krajów UE, gdzie w wypadkach drogowych ginie najwięcej ludzi.
Dlatego MSW proponuje, by osobom, które przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h w obszarze zabudowanym, odbierać uprawnienia do prowadzenia pojazdami na trzy miesiące. Takie rozwiązanie stosują inne kraje UE - np.: Belgia, Dania, Portugalia, Holandia, Francja. W Polsce byłoby to zupełna nowość w przepisach.
Projekt zmian w prawie zakłada, że kierowcom, który przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego policjanta. Jeśli mimo tego, ukarana osoba zdecyduje się prowadzić pojazd, okres na jaki zatrzymane zostało prawo jazdy zostanie przedłużony o kolejne 6 miesięcy. Na ten sam okres, utracą uprawnienia do prowadzenia pojazdami, ci kierowcy którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób.
Inną zmianą w prawie będzie wprowadzenie do Kodeksu karnego przestępstwa prowadzenia samochodu bez uprawnień po ich uprzednim cofnięciu. Obecnie prowadzenie pojazdu bez uprawnień jest wykroczeniem. Oznacza to, że osoby, którym odebrano prawo jazdy (m.in. za przekroczenie prędkości o 50 km/h), a które mimo tego prowadzą samochód mogą zostać ukarane grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.
Ponadto MSW proponuje się, aby w przypadku kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości mimo uprzedniego skazania za to samo przestępstwo (tzw. quasi-recydywa z art. 178a § 4 Kodeksu karnego) sąd orzekał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Zgodnie z projektem odstąpienie od dożywotniego orzeczenia środka karnego może nastąpić jedynie w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami.
Nowe przepisy przewidują także dotkliwe kary finansowe dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Będzie to obowiązkowa nawiązka w wysokości minimum 5 tys. zł dla osoby złapanej po raz pierwszy. Osoba złapana po raz drugi zapłaci minimum 10 tys. zł.
Projekt przewiduje również obowiązek zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej tzw. alcolock, dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Alcolocki uniemożliwiają działanie silnika samochodu w przypadku, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekracza 0,1 mg alkoholu w 1 dm sześc.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?