Znoszenie barier ograniczających przedsiębiorczość Polaków

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Sławomir Nowak podkreślił, że przyjęta przez Radę Ministrów nowelizacja Ordynacji podatkowej ma na celu likwidowanie barier ograniczających przedsiębiorczość Polaków - Nowelizacja jest fundamentalna z punktu widzenia uwalniania energii przedsiębiorców, uwalniania energii Polaków - zaznaczył. Nowelizacja jest jednym z 11 projektów ustaw przygotowywanych w ramach Pakietu na rzecz przedsiębiorczości.

Minister finansów Jacek Rostowski zaznaczył, że celem nowelizacji Ordynacji podatkowej jest zmniejszenie biurokracji związanej z płaceniem podatków przez przedsiębiorców oraz zwykłych podatników. Minister zwrócił uwagę, iż nowelizacja zgodna jest z zasadą „domniemania niewinności" - jeśli po pierwszej decyzji urzędu skarbowego, dotyczącej konieczności zapłacenia dodatkowego podatku, podatnik odwoła się do izby skarbowej, to nie będzie natychmiastowej egzekucji. - Nawet po odwołaniu się do izby skarbowej, jeżeli także toczy się postępowanie w sądzie, to będą różne formy zabezpieczenia, dzięki którym mniejszym kosztem dla przedsiębiorców Skarb Państwa będzie mógł zapewnić dochodzenie swoich roszczeń - dodał.

Porady prawne

Drugim ważnym elementem nowelizacji jest wprowadzenie obowiązku zawiadomienia podatnika, z 7-dniowym wyprzedzeniem, o planowanej kontroli. Minister Jacek Rostowski zapowiedział także, że mali przedsiębiorcy będą mogli płacić podatek kartą lub gotówką, a nie jak dotychczas jedynie przekazem.

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak przedstawiła działania rządu służące przeciwdziałaniu inflacji wynikającej ze wzrostu cen żywności i paliwa. Poinformowała, że zgodnie z ustaleniami Komisji Trójstronnej od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie wynosić będzie 1276 zł, a więc wzrośnie o około 180 zł w porównaniu do bieżącego roku. - Wyznaczony poziom płac jest do przyjęcia dla pracodawców, /.../ a z drugiej strony jest znaczącą podwyżką dla pracobiorców - zaznaczyła minister.

Szefowa resortu pracy i polityki społecznej poinformowała również o przygotowywanych przez rząd projektach mających na celu zwiększenie podaży pracy. Chodzi o podniesienie poziomu zatrudnienia kobiet, m.in. poprzez zmiany w kodeksie pracy służące kobietom i małżeństwom opiekującym się dziećmi oraz o aktywizację na rynku pracy osób w średnim wieku.

Źródło: www.kprm.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika