ZUS nawiązuje współpracę ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji podpisały porozumienie o współpracy. Porozumienie to jest pierwszym krokiem w realizacji programu na rzecz zwiększenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ZUS.

W ramach współpracy instytucje będą prowadzić działania zmierzające do aktywizacji osób niepełnosprawnych poprzez realizowanie polityki równych szans oraz specjalne szkolenia dla osób niepełnosprawnych. Będą też współpracować w organizacji miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w oddziałach Zakładu.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wesprze ZUS także w organizacji szkoleń dla pracowników Zakładu w zakresie dostosowywania obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych będących zarówno pracownikami, jak i klientami.

Instytucje będą także współpracować w zakresie promocji i upowszechniania doświadczeń w tworzeniu miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, a także podejmowania inicjatyw, akcji oraz przedsięwzięć, których celem będzie zmiana podejścia do osób niepełnosprawnych.

Porozumienie zawarto bezterminowo.

Jest ono elementem szeroko zakrojonych działań mających na celu zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ZUS. Zarząd Zakładu przyjął w lipcu specjalny program. Porozumienie jest zapowiadanym pierwszym krokiem w jego realizacji.

Swoimi działaniami ZUS obejmie 3 grupy osób: niepełnosprawnych studentów chcących zdobyć doświadczenie zawodowe w trakcie studiów poprzez praktyki, niepełnosprawnych absolwentów wyższych uczelni zainteresowanych stażem, osoby niepełnosprawne poszukujące zatrudnienia i pozostające w rejestrze osób bezrobotnych.

Ponadto ZUS będzie prowadzić wielopłaszczyznowe działania. Rozszerzona zostanie współpraca z innymi instytucjami:

  • organizacjami pozarządowymi w zakresie upowszechniania wiedzy nt. możliwości ubiegania się o pracę w Zakładzie przez osoby niepełnosprawne,
  • wyższymi uczelniami - poprzez promocję praktyk studenckich w ZUS dla niepełnosprawnych studentów,
  • organizacjami pozarządowymi prowadzącymi biura pośrednictwa pracy dla osób niepełnosprawnych - poprzez przekazywanie ofert pracy w Zakładzie. Pozwoli to na pozyskanie wykwalifikowanych kadr, rekrutujących się spośród osób niepełnosprawnych.

ZUS będzie też prowadzić działania promocyjno-informacyjne w tym zakresie.

Tekst porozumienia (plik PDF 675 KB)

 

Mikołaj Skorupski
Rzecznik Prasowy ZUS

Źródło: http://e-inspektorat.zus.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika