ZUS przegrał w Strasburgu. Trybunał przyznał rację rodzicom

Polska wypłaci odszkodowanie rodzinom, którym ZUS odebrał przyznane wcześniej emerytury z tytułu opieki nad chorymi dziećmi. Tak postanowił Europejski Trybunał Praw Człowieka, który rozpatrzył 12 kolejnych skarg.

Łącznie do Trybunału trafiło około 130 skarg polskich rodzin. Część z nich została już rozpatrzona - najpierw we wrześniu 2009 roku, później w październiku bieżącego roku. Na ich rzecz zasądzone zostało odszkodowanie od 8 do 12 tys. złotych. Wczoraj Trybunał rozpatrzył kolejnych 12 wniosków.

Sprawy dotyczą rzeszowskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który najpierw przyznał wcześniejsze emerytury rodzicom zajmującym się chorymi dziećmi, a następnie odebrał im do nich prawo. Stało się tak po opinii głównego lekarza orzecznika, który stwierdził, że przedłożone ZUS-owi dokumenty są niewystarczające do uznania, że dziecko wymaga stałej opieki.

Porady prawne

Mowa m.in. o dzieciach chorych na astmę, skoliozę i przewlekłe alergie. Kiedy ich rodzice dowiedzieli się o otrzymaniu emerytur, zrezygnowali z pracy i poświęcili się opiece. Tak było chociażby z Zofią Sikorą, której po przepracowaniu 30 lat ZUS przyznał emeryturę, żeby mogła zająć się chorą na atopowe zapalenie skóry i astmę córką. Po roku emerytura została jej odebrana, a odwołania oddaliły kolejno: sąd w Rzeszowie, sąd apelacyjny i Sąd Najwyższy.

Kobieta wniosła więc skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, powołując się na art. 1 protokołu nr 1 do konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, który stanowi, że każda osoba ma prawo do poszanowania swego mienia i nikogo nie można pozbawiać własności, chyba że przemawia za tym interes publiczny.

Wczoraj Trybunał orzekł, że Polska faktycznie złamała ten przepis, a decyzje rzeszowskiego oddziału ZUS potrzymane przez kolejne sądy, były naruszeniem prawa do własności i zasądził na rzecz rodziców od 7 tys. do 12 tys. euro odszkodowania.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika