ZUS przez internet. Zobacz, co załatwisz

Będziesz mógł kontrolować pracodawcę, sprawdzić przyszłą emeryturę i wysyłać wnioski. Co jeszcze?

Większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi załatwimy bez wychodzenia z domu. Wszystko dzięki elektronicznej platformie, którą już teraz można odwiedzać pod adresem www.pue.zus.pl.

- System osiągnie pełną funkcjonalność 14 czerwca – potwierdza w rozmowie z e-prawnik.pl Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.

Na co pozwoli nowy portal? – Uzyskamy informacje o ubezpieczeniach, świadczeniach i płatnościach czy sprawdzimy wszelkie swoje dane zamieszczone na koncie w ZUS, ale także złożymy i odbierzemy niezbędne dokumenty oraz rozliczymy składki – informuje rzecznik w komunikacie.

Żeby skorzystać z takich udogodnień, konieczna będzie rejestracja. Bez zalogowania skorzystamy np. z usług wirtualnego doradcy, który odpowie na pytania z zakresu systemu ubezpieczeń społecznych. Inne funkcje będą niedostępne, warto więc poświęcić chwilę na założenie konta.

Otrzymamy wówczas login i wybierzemy hasło. Następnie konieczna będzie osobista wizyta w oddziale ZUS, aby potwierdzić swoją tożsamość.

- Osoby posiadające profil zaufany ePUAP lub certyfikat kwalifikowany, mogą dokonać uwierzytelnienia już podczas rejestracji – wyjaśnia Jacek Dziekan. Jeśli nie mamy jeszcze takiego profilu, warto go założyć. Bez niego nie wyślemy do ZUS wniosku, pisma i innych dokumentów.

Dla przedsiębiorców przeznaczono także moduł ePłatnik, dzięki któremu firma zgłosi pracownika do ubezpieczeń i rozliczy składki.

- Płatnicy składek, którzy chcą z modułu ePłatnik wysyłać dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe, muszą zgodnie z obecnymi przepisami posługiwać się podpisem elektronicznym weryfikowanym przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego, którym mogą też podpisywać i inne wysyłane do ZUS dokumenty – czytamy w komunikacie ZUS.

Pracownik – po rejestracji na elektronicznej platformie – będzie mógł natomiast sprawdzić np. czy pracodawca rzeczywiście odprowadza za niego składki. Specjalny kalkulator pozwoli natomiast na obliczenie przyszłej emerytury.

W serwisie można będzie ponadto śledzić stan swoich spraw. Jeśli dostaniemy np. odpowiedź na wniosek, zostaniemy o tym poinformowani mailowo lub SMS-em. Gdy nie odbierzemy elektronicznego listu w ciągu tygodnia, przyjdzie do nas pocztą tradycyjną. W ustawieniach konta można oczywiście zaznaczyć, by cała korespondencja była – jak dotychczas – przynoszona przez listonosza.

Jeśli będziemy zmuszeni do osobistej wizyty w ZUS, za pośrednictwem portalu możemy zarezerwować konkretny termin.

Osoby bez internetu będą mogły dzwonić na numery 801-400-987 oraz 22 560-16-00. – Można tu zasięgnąć informacji np. o danych zgromadzonych na indywidualnym koncie, zarezerwować wizytę w placówce czy złożyć niektóre wnioski, niewymagające podpisu elektronicznego – tłumaczy w komunikacie Jacek Dziekan.

Z telefonicznej pomocy można też skorzystać np. wtedy, gdy będziemy mieli pytania lub wątpliwości związane z danymi, jakie zobaczymy na własnym profilu w ZUS. Przed przekazaniem jakichkolwiek spersonalizowanych informacji nastąpi uwierzytelnienie osoby dzwoniącej.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

mechooptyk

28.5.2012 20:17:50

Re: ZUS przez internet. Zobacz, co załatwisz

przy probie wejscia na te strone pokazuje sie komunikat! IE. " Wystąpił problem z certyfikatem zabezpieczeń tej witryny sieci Web Certyfikat zabezpieczeń przedstawiony przez tę witrynę sieci Web nie został wystawiony przez zaufany urząd certyfikacji. Certyfikat zabezpieczeń przedstawiony przez tę witrynę sieci Web został wystawiony dla adresu innej witryny. Problemy z certyfikatem zabezpieczeń mogą wskazywać na próbę oszukania Cię lub przechwycenia danych, które wysyłasz do serwera. Zaleca się zamknięcie tej strony sieci Web i przerwanie przeglądania tej witryny sieci Web."

komandos80

28.5.2012 16:39:45

Re: ZUS przez internet. Zobacz, co załatwisz

nic nie można załatwić w urzedzie a co dopiero przez internetsysm im siada zus to pańtwo w państwie robi co chce lepiej zlikwidować dajmy sobie spokój alleluja i do przodu

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.9.2018

  Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

  Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

 • 7.2.2019

  Jak wysłać pismo ogólne online?

  Podanie, wniosek, zażalenie, żądanie czy wyjaśnienie – nie musisz iść do urzędu, by złożyć tam tego rodzaju pisma. Nie potrzebujesz umawiania wizyty. Pieczątkę zamień na Profil Zaufany, (...)

 • 21.10.2019

  „Mój Prąd” - można wnioskować przez Internet

  Miliard złotych – to budżet programu „Mój prąd”. Do tej pory wnioski o dofinansowanie w jego ramach można było składać jedynie w formie papierowej. Od teraz załatwisz tę (...)

 • 19.12.2018

  Crowdfunding - z czym to się wiąże?

  Crowdfunding, tzn. zbieranie pieniędzy przez Internet, nie jest regulowane przez państwo. Powoduje to problemy interpretacyjne, zwłaszcza jeżeli chodzi o kwestie podatkowe. W zależności od charakteru (...)

 • 24.4.2019

  Zaakceptuj Twój e-PIT

  Tylko do końca kwietnia możesz w usłudze Twój e-PIT zaakceptować albo odrzucić PIT za 2018 r. Jeśli do 30 kwietnia nie zrobisz tego oraz nie rozliczysz się w inny sposób, to administracja (...)