Czy do egzekucji z emerytury stosuje się zasady egzekucji z rachunku bankowego - opinia prawna

Stan faktyczny

Proszę o wyjaśnienie czy może być dokonywane zajęcie z emerytury wypłacanej z rachunku bankowego przez komornika na podstawie ustawy z dnia 17 czerwca 2005 r o zmianie ustawy kodeksu postępowania cywilnego ( Dz. U nr 150 poz. 1239 ) art. 890 par. 2 w nowym brzmieniu oraz par. 2[1] , art. 2 i 4? Z wnioskiem takim zwróciłem się do komornika o wykreślenie zajęcia emerytury wynoszącej 958,17 zł brutto. Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne miesięczne wynagrodzenie w III kwartale 2005 r wynosiło 2347,24 zł . Natomiast komornik odpisał, iż powołany przepis art. 890 par. 2 [1] nie znajduje zastosowania dla egzekucji z wynagrodzenia za pracę, jakim w istocie jest zajęcie świadczenia emerytalnego dłużniczki, a jedynie do egzekucji z rachunku bankowego, z którego komornik w niniejszym postępowaniu nie prowadzi skutecznego postępowania. Egzekucja jest prowadzona przez komornika na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego, o zajęciu emerytury lub renty powiadamiając Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na niniejsze pismo komornika została złożona skarga do Sądu Rejonowego.

Porady prawne

Opinia prawna 

Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

  • ustawa z dnia 17 listopada 1964 roku kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 r., nr 43, poz. 296 ze zmianami),
  • ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., nr 39 poz. 353 ze zmianami),

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, wierzytelność egzekwowana jest z wypłacanej emerytury. W związku z tym, że emerytury wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zajęcie odpowiedniej wysokości emerytury następuje już w ZUS, a na konto bankowe emeryta wypłacana jest kwota emerytury po odjęciu od niej zajętej przez komornika kwoty. Jak wynika z powyższego, w analizowanym przypadku nie mają zastosowania przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące egzekucji z rachunku bankowego, gdyż komornik dokonuje egzekucji bezpośrednio u wypłacającego emeryturę, tj. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Brak w analizowanym przypadku zajęcia rachunku bankowego, gdyż zajęta jest część emerytury przekazywana na ten rachunek. Gdyby egzekucja prowadzona była bezpośrednio z rachunku bankowego, art. 890 § 21 kodeksu postępowania cywilnego znalazłby zastosowanie. Ponieważ egzekucja polega na zajęciu części emerytury bezpośrednio w ZUS, nie może być mowy o zajęciu rachunku bankowego, w związku z czym powołany przepis nie znajduje zastosowania.

Znajdują zastosowanie natomiast przepisy ustawy o emeryturach i rentach wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 141 ust. 1 pkt 1 lit. c powołanej ustawy, emerytury są wolne od egzekucji w części stanowiącej 50% kwoty najniższej emerytury lub renty, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika