Czy wydruk z komputera może być dowodem w sprawie - opinia prawna
Stan faktyczny
Interesuje mnie opinia prawna dotycząca wydruku korespondencji elektronicznej jako dowodu w sądzie. Czy może być to podstawa do wydania wyroku?
Porada prawna
Z pytania nie wynika czy chodzi o postępowanie cywilne czy o postępowanie karne dlatego też poruszona kwestia zostanie omówiona w odniesieniu do obu postępowań.
Postępowanie cywilne
Postępowanie dowodowe w postępowaniu cywilny uregulowane jest w dziale III w przepisach art. 227 do art. 315 kodeksu postępowania cywilnego. Wskazane przepisy zawierają katalog środków dowodowych za pomocą, których strony postępowania mogą wykazywać słuszność swoich twierdzeń i prawdziwość przytoczonych faktów. Wśród wymienionych w przepisach dowodów znajdują się: dowód z dokumentów (urzędowych i prywatnych), z zeznań świadków, z zeznań stron, z opinii biegłego. Nie jest to katalog zamknięty, co oznacza, że strona może wykazywać okoliczność, na którą się powołuje za pomocą każdego innego niż wymienione w przepisach środka dowodowego. Przepis, który daje taką możliwość to przepis art. 309 k.p.c. Zgodnie z tym przepisem: „sposób przeprowadzenia dowodu innymi środkami dowodowymi niż wymienione w artykułach poprzedzających określi sąd zgodnie z ich charakterem, stosując odpowiednio przepisy o dowodach.”
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, iż wydruk z komputera nie jest dokumentem (dokumentem prywatnym) w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Choć przepisy nie zawierają definicji takiego dokumentu, to dla uznania pisma za dokument prywatny konieczne jest, aby był on opatrzony własnoręcznym podpisem co w przypadku korespondencji e-mail nie jest spotykane.
Nie oznacza to jednak, zgodnie z tym na co wskazano na wstępie opinii, iż korespondencji mailowej, wydruku z komputera nie można przedłożyć jako dowodu w sprawie i oprzeć swych twierdzeń m.in. na tego typu dowodzie. Możliwość taką daje cytowany wyżej przepis art. 309 k.p.c. Do wydruku z komputera w drodze zawartego w tym przepisie odesłania znajdzie zastosowanie przepisy o dokumentach.
W przypadku zakwestionowania przez stronę prawdziwości informacji zawartych w wydruku odpowiednie zastosowanie ma art. 252 k.p.c. czyli: „strona, która zaprzecza prawdziwości dokumentu urzędowego albo twierdzi, że zawarte w nim oświadczenia organu, od którego dokument pochodzi, są niezgodne z prawdą, powinna okoliczność tę udowodnić”. Sama zaś moc dowodowa wydruku z komputera podlega ocenie według ogólnych reguł swobodnej oceny dowodów (art. 233 k.p.c.).Odpowiadając więc na pytanie, trudno jest przesądzić czy na podstawie samych tylko wydruków z komputera sąd wyda wyrok, na korzyść powołującego się na tego typu dowody. Zależy to głównie od stanowiska strony przeciwnej oraz oceny przedłożonych wydruków przez sąd. Wydaje się jednak, że konieczne może być oparcie się również na innych dowodach, w zależności od specyfiki i przedmiotu sprawy.
Postępowanie karne
Dowody w postępowaniu karnym przeprowadza się celem wyjaśnienia wszelkich okoliczności sprawy w tym celem ustalenia sprawcy przestępstwa. Ustaleń dokonuje się w oparciu o przeprowadzone dowody, te zaś podlegają swobodnej ocenie organów postępowania m.in. sądu. Zgodnie z przepisem art. 7 k.p.k.: „Organy postępowania kształtują swe przekonanie na podstawie wszystkich przeprowadzonych dowodów, ocenianych swobodnie z uwzględnieniem zasad prawidłowego rozumowania oraz wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego.” Nie ma przeszkód, aby w postępowaniu karnym dopuszczony został dowód z wydruku komputerowego, o ile oczywiście w indywidualnej ocenie danej sytuacji nie będzie podstaw do oddalenia wniosku dowodowego. Dowód z wydruku korespondencji internetowej będzie jednak podlegał ocenie sądu jak każdy inny dowód. Nie wydaje się aby w postępowaniu karnym istniała możliwość wydania wyroku skazującego wyłącznie w oparciu o tego typu dowody, gdyż jest mało prawdopodobne, aby za pomocą takich dowodów wszystkie okoliczności sprawy mogły zostać rozstrzygnięte, a wina oskarżonego udowodniona ponad wszelką wątpliwość. W związku z tym do rozstrzygnięcia sprawy konieczne będzie przeprowadzenie innych dowodów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?