Postępowanie przed sądem: Dowody - Artykuły

Jak to jest z odszkodowaniem, czyli kto co musi udowodnić przed sądem?

8.4.2024

W postępowaniu o naprawienie szkody z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy będziemy mieli do czynienia z powodem-wierzycielem oraz pozwanym-dłużnikiem i każdy z nich musi udowodnić co innego, by wygrać proces. Wierzyciel musi wykazać trzy (a właściwie cztery) okoliczności: (...)

Badania DNA - sposób na ustalenie ojcostwa

19.1.2024

Kodeks postępowania cywilnego wszedł w życie w 1964 r. Jednakże jego przepisy nie ograniczają rodzaju dowodów, jakie można przeprowadzić przed sądem. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie przez sąd zdobyczy nauki i techniki. Jedną z nich jest możliwość przeprowadzenia dowodu z analizy (...)

Kogo możesz powołać na świadka w swojej sprawie?

8.1.2024

W postępowaniu przed sądem możesz i musisz zarazem często przytaczać dowody na swoje twierdzenia. I nie ma tu znaczenia, czy jest to postępowanie procesowe (spierasz się o zapłatę z jakiegoś tytułu), czy nieprocesowe (gdy chodzi o zniesienie współwłasności). Jednym z rodzajów dowodów (...)

W jakim postępowaniu dokonuje się ubezwłasnowolnienia?

18.12.2023

Wniosek o ubezwłasnowolnienie składa się w każdej chwili, gdy zaistnieją przesłanki do wystąpienia o ubezwłasnowolnienie całkowite lub częściowe danej osoby. Przesłanki te są określone w Kodeksie cywilnym. Odpowiednie przepisy stanowią, że osoba, która ukończyła lat trzynaście, może (...)

Jakie prawa i obowiązki ma świadek w postępowaniu karnym?

11.7.2023

Jeżeli zostałeś wezwany w charakterze świadka, masz - co do zasady - obowiązek stawić się i złożyć zeznania. Jakie uprawnienia przysługują świadkowi? Kiedy ma prawo odmowy składania zeznań lub odpowiedzi na pytania? Jakie koszty może odzyskać?

Kto może odmówić składania zeznań w postępowaniu karnym?

9.9.2021

W polskim procesie karnym dowód ze świadków jest najczęstszym sposobem dochodzenia do prawdy. Gdy dostajemy wezwanie z sądu, by stawić się w roli świadka, mamy obowiązek udać się do sądu we wskazanym terminie i zgodnie z prawdą przekazać to, co jest nam wiadome. Są jednak sytuacje, (...)

Jak sąd ocenia dowody w postępowaniu cywilnym?

21.1.2018

Bez względu na to, z jakim postępowaniem cywilnym masz do czynienia, zastanawiasz się, co może być dowodem w Twojej sprawie. Zasady dotyczące powoływania dowodów dotyczą każdego rodzaju postępowania cywilnego (czyli takiego, do którego mają zastosowanie przepisy kodeksu postępowania (...)

Czy dowód z nagrania może zostać użyty w postępowaniu cywilnym?

13.2.2017

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ możliwość użycia w postępowaniu cywilnym dowodu z nagrania zależy od wielu elementów kształtujących stan faktyczny w danej sprawie i każdorazowo decyzja o użyciu takiego dowodu powinna byś poprzedzona  wnikliwą (...)

„Dowód z akt” w postępowaniu cywilnym

3.10.2016

Można zamknąć rozprawę również w wypadku, gdy ma być przeprowadzony jeszcze dowód przez sędziego wyznaczonego lub przez sąd wezwany albo gdy ma być przeprowadzony dowód z akt lub wyjaśnień organów administracji publicznej, a rozprawę co do tych dowodów (...)

Jakie dowody są dopuszczane w procesie karnym, a jakie nie?

19.9.2012

Proces karny nie zna legalnej teorii dowodowej, a w Kodeksie postępowania karnego nie sformułowano zamkniętego katalogu dowodów, w związku z czym dowodem może być wszystko to, co przyczynić się może do wyjaśnienia prawdy. Możliwość składania przez oskarżonego wniosków dowodowych (...)

Wszystko o protokołach w postępowaniu karnym

19.8.2009

W ramach postępowania karnego, na każdym jego etapie, w tym także w postępowaniu przygotowawczym, każda czynność istotna dla sprawy musi zostać udokumentowana. Dbanie o sporządzenie protokołu należy na etapie postępowania przygotowawczego do przeprowadzającego czynność, zaś w trakcie (...)

Wszystko o protokołach w postępowaniu cywilnym...

27.7.2009

W ramach postępowania cywilnego każda rozprawa (z pewnymi wyjątkami) musi być zaprotokołowana. Dbanie o sporządzenie protokołu należy do obowiązków sędziego, a w szerszym składzie - do przewodniczącego składu orzekającego. Sporządzenie protokołu należy do protokolanta. W protokole (...)

Prawo do odmowy składania zeznań w procesie karnym - opinia prawna

3.7.2009

W polskim procesie karnym najczęstszym dowodem są zeznania świadków. Prawo nakłada na każdego obowiązek stawienia się w sądzie i złożenia zeznań. Niektórzy mogą jednak odmówić spełnienia tego obowiązku. Czy bratowa może odmówić składania zeznań? A czy takie prawo przysługuje kobiecie, (...)

Czy wydruk z komputera może być dowodem w sprawie - opinia prawna

17.10.2008

Wśród środków dowodowych przepisy wymieniają dowód z dokumentów (urzędowych i prywatnych), z zeznań świadków, z zeznań stron, z opinii biegłego. Nie jest to katalog zamknięty, co oznacza, że strona może wykazywać okoliczność, na którą się powołuje za pomocą każdego innego niż (...)

Czy możliwy jest rozwód za porozumieniem? - opinia prawna

13.8.2008

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie (...)

Jakie dokumenty mogą być dowodami przed sądem?

13.7.2005

Kiedy już jesteś uczestnikiem (stroną) jakiegoś postępowania przed sądem, warto żebyś wiedział jak przebiega postępowanie dowodowe. Kto je przeprowadza i jakie dowody Ty i inni uczestnicy możecie powoływać, innymi słowy co w ogóle może stanowić dowód w sprawie (w postępowaniu (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika