Alimenty bieżące i zaległe

Pytanie:

"Wyrok rozwodowy zasądza dla ojca alimenty na dziecko płacone osobiście do rąk matki do 20 każdego miesiąca. Zobowiązany traci zatrudnienie i zaprzestaje płacić. Matka dziecka robi zgłoszenie do komornika o ściąganie alimentów, które przez okres około roku jest nieskuteczne. Po podjęciu pracy zobowiązany wznawia płacenie alimentów bieżących zgodnie z wyrokiem rozwodowym, a komornik robi obciążenie swoją drogą, bo istnieje zaległość. Zobowiązany uważa tą formę za właściwą do czasu spłacenia długu alimentacyjnego. 1. Czy płacenie alimentów na bieżąco zgodnie z wyrokiem podczas prowadzenia egzekucji komorniczej jest prawidłowe? 2. Jak będzie wyglądała sytuacja prawna po ustaniu zaległości alimentacyjnej, gdy zobowiązany nadal sukcesywnie płaci zgodnie z wyrokiem co do formy? 3. Czy komornik może wydać postanowienie o zmianie sposobu płacenia alimentów zmieniające wyrok sądowy? "

Odpowiedź prawnika: Alimenty bieżące i zaległe

Postępowanie egzekucyjne ma na celu zmuszenie dłużnika do spełnienia świadczenia, które jest wymagalne. Jeżeli więc nie zapłacił Pan w terminie alimentów, zadaniem komornika jest wyegzekwowanie tych należności, które nie zostały jeszcze spłacone. Świadczenie alimentacyjne jest świadczeniem okresowym, tj. jest Pan zobowiązany do uiszczania alimentów cyklicznie, co pewien okres, w określonym terminie (za dany miesiąc do 20 każdego miesiąca).

Komornik dochodzi tych należności alimentacyjnych, które stały się wymagalne (za dany miesiąc), a nie zostały zapłacone w terminie (do 20 tego miesiąca). Egzekucja komornicza w żadnym wypadku nie zwalnia Pana od terminowego płacenia alimentów. Jeżeli będzie Pan terminowo płacił alimenty, a komornik wyegzekwuje niespłaconą należność, egzekucja zakończy się. Jeżeli jednak zaniecha Pan spłacania alimentów, egzekucja będzie obejmować zaległości za następne okresy. Należy przy tym pamiętać, że postępowanie egzekucyjne wiąże się z kosztami, które ponosi dłużnik egzekwowany (Pan). Ponadto uchylanie się od egzekucji przez dłużnika alimentacyjnego może być przyczyną pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej.

Komornik nie może wydać postanowienia o zmianie sposobu płacenia alimentów, które zmieniałoby wyrok sądu. Zadaniem komornika jest prowadzenie postępowania egzekucyjnego w oparciu o tytuł egzekucyjny jakim jest prawomocne orzeczenie sądowe. Zmiana sposobu płacenia alimentów wymagałaby wydania nowego orzeczenia przez sąd i stosownie do niego komornik mógłby wprowadzić egzekucję alimentów według nowych zasad. 


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika