Alimenty a dochody z majątku dziecka
Pytanie:
"Art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, iż rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych wobec dzieci tak długo, jak długo nie są one w stanie samodzielnie się utrzymać, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na potrzeby jego utrzymania i wychowania. Moje pytanie dotyczy owego majątku dziecka - co należy pod tym pojęciem rozumieć? Czy jest to np. mieszkanie którego właścicielem jest pełnoletnie dziecko? (dziecko w nim nie mieszka, jest ono wynajmowane)."
Odpowiedź prawnika: Alimenty a dochody z majątku dziecka
Poprzez dochody z majątku dziecka należy rozumieć wzelkie korzyści uzyskiwane z majątku stanowiącego własność dziecka. Jeżeli więc w analizowanym przypadku dziecko jest właścicielem mieszkania, które jest wynajmowane, dochody z wynajmu stanowią dochód dziecka i w związku z tym jeżeli dochody te pozwalają dziecku na samodzielne utrzymanie, świadczenia rodziców na rzecz dziecka mogą być w odpowiednim stopniu ograniczone. Warunkiem tego ograniczenia musi być jednak faktyczne oddanie dziecku przychodów z wynajmu mieszkania. Do chwili uzyskania przez dziecko pełnoletności rodzice sprawują nad nim władzę rodzicielską. Zakres tej władzy określony został w art. 95 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z tym przepisem władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka. Zgodnie z art. 103 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czysty dochód z majątku dziecka powinien być prze wszystkim obracany na utrzymanie i wychowanie dziecka oraz jego rodzeństwa, które wychowuje się razem z nim, nadwyżka zaś powinna być przeznaczana na uzasadnione potrzeby rodziny.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?