Alimenty a kieszonkowe dla dziecka

Pytanie:

Mąż płaci na syna dobrowolne alimenty w wysokości 400 zł miesięcznie. Nie mamy rozwodu. Pieniądze przekazuje do ręki małoletniego syna, od którego pobiera pisemne pokwitowania. Od 1,5 roku (jak dowiedziałam sie niedawno) mąż przekazywał 400 zł tytułem alimentów i 100 zł jako tzw. kieszonkowe dla syna. Syn kwitował kwotę 500 zł jako tę, która trafiała do moich rąk na utrzymanie syna. Faktycznie otrzymywałam 400 zł, natomiast o reszcie nic nie wiedziałam, gdyż mąż prosił syna o nieujawnianiu tego faktu. Czy na sprawie o alimenty będzie brana pod uwagę kwota faktycznych alimentów, które otrzymywałam za posrednictwem syna (400 zł), czy kwoty kwitowane przez nieletniego syna, ktore nigdy do mnie nie trafiały i o których nic nie wiedziałam? Kwota 400 zł była kwotą, którą mąż płacił dobrowolnie na syna, bez sprawy. Chodzi o to, że przekazywał na utrzymanie syna właśnie tę kwotę, natomiast żądał kwitowania kwot które nie trafiały do mojej ręki.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z opisanej sytuaji, wynika, iż mąż Pani wypełnia swój obowiązek dostarczania środków utrzymania syna. Sąd orzekając w sprawie alimentów nie będzie brał pod uwagę tego, co mąż już łożył na syna. Wydaje się, iż wspomniane w pytaniu kwoty, a właściwie sam fakt ich uiszczania, a nie ich wysokość, mogą mieć znaczenie dla sądu tylko w takim zakresie, w jakim sąd będzie starał się ocenić postawy obojga małżonków. Sąd orzekając o alimentach bierze pod uwagę sytuację materialną zarówno zobowiązanego (tu ojca, a Pani męża) jak i sytuację uprawnionego (tu Państwa syna). Przyjmuje się bowiem w doktrynie prawa rodzinnego, iż uprawniony ma prawo do takiego standardu życia jak zobowiązany. Dlatego sąd oceniać będzie z jednej strony możliwości zarobkowe Pani męża, a z drugiej potrzeby syna. Wspomniane, płacone do tej pory kwoty mogą mieć wpływ na kwotę alimentów, którą orzeknie sąd, gdyż nie wydaje się, by sąd orzekł niższe alimenty niz te, które maż płacił do tej pory dobrowolnie. Proszę jeszcze zauważyć, iż w takiej sytuacji jak opisana wszystko wskazuje na to, że wystąpienie do sądu o alimenty nie będzie konieczne, gdyż mąż cały czas płaci na utrzymanie syna dobrowolnie. Być może wystarczającym będzie zobowiązanie się męża do uiszczania na utrzymanie syna przed sądem, przed którym toczyć się będzie sprawa rozwodowa.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

DARO

22.4.2017 23:4:44

Re: Alimenty a kieszonkowe dla dziecka

Re: Alimenty a kieszonkowe dla dziecka

DARO

22.4.2017 23:0:18

Re: Alimenty a kieszonkowe dla dziecka

Re: Alimenty a kieszonkowe dla dziecka

DARO

22.4.2017 22:59:2

Re: Alimenty a kieszonkowe dla dziecka

Re: Alimenty a kieszonkowe dla dziecka

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 10.9.2018

  Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?

  Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci?  Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co nie powoduje ustania (...)

 • 19.5.2016

  Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

  Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)

 • 13.4.2019

  Odliczenie od dochodów wydatków na cele rehabilitacyjne dziecka

  3 kwietnia 2019 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej B. K. dotyczącej odliczenia od dochodów wydatków na cele rehabilitacyjne dziecka w PIT.

 • 16.5.2016

  Dochodzenie zaległych alimentów

  Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również (...)

 • 26.8.2017

  500+ dla samotnych rodziców

  Od 1 sierpnia przyjmowane są wnioski o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia (...)