Alimenty a koszt utrzymania dziecka

Pytanie:

"Mam jeszcze kilka pytań w sprawie alimentów. Żona w pozwie twierdzi, że miesięczny koszt utrzymania dziecka to 900pln (bez opłat na opiekunkę). Dziecko jest zdrowe, rzadko choruje i według mnie ten koszt jest zdecydowanie niższy. Jestem przekonany, iż żona zawyża koszty. Czy możliwe jest wyliczenie kosztów utrzymania dziecka w oparciu o obiektywną kalkulację? Czy można oprzeć się na wyliczeniach zawartych w czasopismach dotyczących wychowania dzieci oraz na tematycznych stronach internetowych. Według tych źródeł koszt jest zdecydowanie niższy i kształtuje się w granicach 400pln. Czy Sąd może wziąć pod uwagę moje deklaracje o pokryciu kosztów związanych z zapewnieniem potrzeb edukacyjnych (gry edukacyjne, malowanki, puzzle, itp.) oraz kosztów związanych z zakupem odzieży dla dziecka? Czy Sąd może obniżyć wysokość alimentów o kwotę związaną z tymi wydatkami (według kosztorysu żony zawartego w pozwie)?"

Odpowiedź prawnika: Alimenty a koszt utrzymania dziecka

Sąd nie bierze pod uwagę tylko tego, co jest potrzebne dla podstawowego utrzymania dziecka (wyżywienie, odzież). Musi wziąć pod uwagę także inne uzasadnione potrzeby dziecka, takie jak zakup książek do szkoły, opieka stomatologiczna, czy wyjazd na wakacje. Sąd stosuje też zasadę tzw. równej stopy życiowej, np. jeśli ojciec wyjeżdża na wakacje albo kupuje sobie książki lub płyty cd (lub po prostu stać go na to), to sąd zasadzić może takie alimenty, które dziecku pozwolą na podobny standard życia. Często jest tak, że alimenty w wysokości 300 zł są zasądzane od zobowiązanych, którzy otrzymują (i takie są ich możliwości zarobkowe) minimalne wynagrodzenie. Trudno powiedzieć, czy sąd weźmie pod uwagę deklaracje o pokryciu kosztów związanych z zapewnieniem potrzeb edukacyjnych i obniży alimenty uznając, że pozostałą część obowiązku alimentacyjnego ojciec będzie wypełniał dostarczając dziecku określone przedmioty. Raczej dla ułatwienia stosunków sądy orzekają o obowiązku przekazywania na rzecz dziecka określonej kwoty. Tym bardziej, że trudno określić z góry, w wyroku sądu, jakie dziecku będą potrzebne w danym miesiącu, ulega to bowiem ciągłej zmianie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika