Alimenty a koszty utrzymania małżonka

Pytanie:

"Czy moja Teściowa mogłaby się ubiegać o alimenty od męża - jest obecnie na rencie. Ale koszty jej leczenia przewyższają kwotę i w związku z tym nie jest w stanie wykupić wszystkich potrzebnych leków nie wspominając o żywności itp. Teść pracuje, lecz poza partycypowaniem w połowie czynszu za mieszkanie (drugą połowę płaci im córka) nie wnosi żadnych innych środków. Czy w zaistniałej sytuacji taki wniosek byłby zasadny i jak go przeprowadzić ? Dowiedziałem się, że może w tej sytuacji miałby zastosowanie art.27 i 28 par.1 k.r.o. ale nie jestem pewien co byłoby lepszym rozwiązaniem. "

Odpowiedź prawnika: Alimenty a koszty utrzymania małżonka

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego, każdy z małżonków jest zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania rodziny. A zatem żona, której dochody nie wystarczają na pokrycie wszystkich kosztów utrzymania ma prawo domagać się od męża odpowiedniej pomocy. Może tego dochodzić przed sądem na podstawie artykułu 27 lub 28 par.1 kro. Artykuł 27 pozwala na dochodzenie pewnych świadczeń okresowych w taki sposób, jak dochodzi się alimentów. Mąż będzie zatem zobowiązany do comiesięcznej wypłaty orzeczonej sumy na rzecz małżonki. Na podstawie artykułu 28 można domagać się wypłaty całości lub części wynagrodzenia jednego małżonka na ręce drugiego małżonka. Drugi sposób uzyskania środków jest dużo korzystniejszy pod tym wzlgędem, że osoba uprawniona nie naraża się na to, że małżonek nie będzie wykonywał ciążącego na nim zobowiązania. Część jego wynagrodzenia jest po prostu przekazywana na ręce małżonki. Wyrok o przekazywaniu wynagrodzenia na ręce jednego z małżonków ingeruje jednak istotnie w uprawnienia i niezależność osoby zobowiązanej. Dlatego musi nastąpić dodatkowa przesłanka, jaką jest pozostawanie przez małżonków we wspólnym pożyciu. W omawianym przypadku chodzi tu o głównie o wspólność gospodarczą małżonków, pozostałe więzi nie muszą zachodzić.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika