Alimenty a pogorszenie sytuacji materialnej

Pytanie:

"Jeżeli wyrok w sprawie rozwodowej zapadnie bez orzekania o winie, to czy istnieje ewentualność płacenia alimentów na rzecz byłego małżonka na skutek pogorszenia się jego sytuacji materialnej (choroba, strata pracy)?"

Odpowiedź prawnika: Alimenty a pogorszenie sytuacji materialnej

Orzeczenie pomiędzy małżonkami rozwodu wg aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego stanowi tylko modyfikację wzajemnego obowiązku istniejącego pomiędzy małżonkami do wzajemnej pomocy. Tak m.in. stwierdził SN w swej uchwale z 2 lipca 1955r, (I Co 27/55). Stanowisko to zostało podtrzymane poprzez uchwałę SN z 26 lutego 1970r. (CzP 109/69). Obowiązek o istnieje dalej pomiędzy małżonkami nawet wówczas, gdy sąd rodzinny odstąpił od orzekania o winie rozkładu pożycia.

Modyfikacja wzajemnego obowiązku alimentacyjnego pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami przejawia się w konieczności spełnienia przez małżonka domagającego się świadczeń alimentacyjnych warunku stanu niedostatku. Na podstawie art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.) małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Stan niedostatku określa się jako stan, w którym małżonek rozwiedziony nie jest w stanie własnymi siłami zapewnić sobie środków do utrzymania. W analizowanej sytuacji, należałoby dokładniej zbadać stan majątkowy małżonka uprawnionego i stwierdzić, czy istnieje rzeczywista niemożność utrzymania się własnymi siłami.

Zakres obowiązku alimentacyjnego jest wyznaczony przez potrzeby małżonka uprawnionego z jednej strony, a możliwości zarobkowe i majątkowe małżonka zobowiązanego z drugiej strony. Świadczenie alimentacyjne małżonka zobowiązanego nie może prowadzić do znacznego pogorszenia jego sytuacji majątkowej. Odpowiadając na Pana pytanie, należy stwierdzić, iż istnieje obowiązek do świadczeń alimentacyjnych po stronie drugiego z rozwiedzionych małżonków, przy spełnieniu w/w warunków.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • maria 2011-12-14 17:03:28

    Swietna odpowiedż,np.mój mąż wyprowadził się do kochanki,wymeldował się z mieszkania i myśli ,że to wszystko,ponieważ nie mamy dzieci to uważa,że nic mi się od niego nie należy,a ja jestem na rencie inwalidzkiej a on dobrze zarabia na kopalni ciekawe czy uda mi się wywalczyć alimenta właśnie złożyłam wniosek do sądu rodzinnego,może ktoś miał taką sytuację to niech napisze coś na ten temat.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika