Alimenty a wyjazd dziecka za granicę

Pytanie:

Jestem 5 lat po rozwodzie płacę alimenty w wysokości 300 zł miesięcznie. Córka moja nie korzysta z tych pieniędzy, ponieważ była żona wyszła ponownie za mąż w Niemczech (za Niemca) i tam zamieszkała wywożąc bez mojej zgody córkę. Alimenty, które płacę odbiera była teściowa i ona z nich korzysta. Czy mam obowiązek płacenia alimentów podczas gdy dziecko nie mieszka w kraju? Czy była by możliwość otwarcia jakiegoś konta w banku na córkę i wpłacania tych pieniędzy, żeby w przyszłości dziecko mogło z nich korzystać (obecnie żyją sporo powyżej przeciętnej niemieckiej rodziny) lub jakieś inne rozwiązanie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Alimenty zasądzane są na rzecz określonej osoby. Jeżeli więc alimenty zasądzone były na rzecz córki, powinny trafiać właśnie do niej. Inną rzeczą jest ustalenie wysokości alimentów. Wysokość alimentów uzależniona jest z jednej strony od uzasadnionych potrzeb uprawnionego a z drugiej, od majątkowych i zarobkowych możliwości zobowiązanego. Jeżeli uważa Pan, że alimenty które Pan płaci są za wysokie w stosunku do potrzeb córki, może złożyć Pan w sądzie powództwo o ich obniżenie. W trakcie rozporawy może podnieść Pan także fakt, iż alimenty nie trafiają bezpośrednio do osoby uprawnionej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

KRZYSZTOF

11.3.2010 19:33:49

Re: Alimenty a wyjazd dziecka za granicę

Ja rowniez place alimenty u komornika a dzieci nie widze gdysz sa za granica zalozylem sprawe i przegralem sad powiedzial ze byla zona musi byc na sprawie wraz z dziecmi i niewiem co robic bo niemam kontaktu z nia i dziecmi alimenty do komornika place i leza sobie u niego w depozycie a ja mam nowa rodzine i corke z drugiego zwiazku i kozystamy z opieki bo prawie cala pensje pobiera komornik i co ja mam teraz zrobic w tej sytuacji chce jeszcze zaznaczyc ze jedno dziecko nie jest moje chcialem ustalic ojcostwo ale niestety niemoge bo NIEWIEM GDZIE SA DZIECI Z MATKA POMUZCIE


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 6.11.2018

  Jak zgłosić wyjazd za granicę?

  Każdy, kto wyjeżdża za granicę na dłużej niż 6 miesięcy bądź planuje na stałe wyjechać z Polski, musi zgłosić swój wyjazd najpóźniej w dniu, w którym opuszcza kraj. (...)

 • 24.11.2017

  Uprowadzenie dziecka za granicę

  Kiedy wyjazd z dzieckiem za granicę może być odebrany jako uprowadzenie go? Jak sprowadzić dziecko z powrotem do kraju? Gdzie zgłosić przypadek uprowadzenia dziecka?

 • 25.11.2018

  Dowód osobisty dla dziecka

  Jeśli rodzic chce wyjechać z dzieckiem za granicę, na przykład do innego państwa Unii Europejskiej, powinien wyrobić dla dziecka dowód osobisty. Dowód osobisty dla dziecka jest potrzebny, (...)

 • 25.3.2018

  Delagacja - Czym są podróże służbowe i jazdy lokalne?

  W niniejszym artykule skupimy się na wyjaśnieniu pewnych podstawowych pojęć dotyczących wykorzystywania samochodów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Chodzi tu o \"podróże (...)

 • 10.9.2018

  Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?

  Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci?  Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co nie powoduje ustania (...)