Alimenty do rąk dorosłego dziecka

Pytanie:

Przy rozwodzie orzeczonym bez winy stron zostały zasądzone alimenty na korzyść małoletniego syna płatne do rąk Matki. Jednakże Syn mój jest obecnie pełnoletni (ma 19 lat) i chciałbym zacząć płacić alimenty bezpośrednio jemu. Czy mogę to zrobić sam, czy musi być jakaś decyzja sądu, czy też jest jakiś przepis mówiący o tym, że po uzyskaniu pełnoletności dziecku można (należy?) płacić alimenty bezpośrednio, czy musi na to wyrazić zgodę Matka dziecka? Nie chciałbym tu w jakikolwiek sposób uchybić obowiązkowi alimentacyjnemu. Alimenty płacę regularnie, za pośrednictwem stałego zlecenia bankowego na konto Matki dziecka i chciałbym płatność tę przenieść na konto Syna.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W wyroku zasądzającym alimenty na rzecz małoletniego dziecka, sąd może określić osobę, do rąk której będą spełniane świadczenia alimentacyjne. Osobą taką może być matka dziecka. W wyroku takim może znaleźć się również stwierdzenie do jakiego okresu świadczenie ma być spełniane do rąk wskazanej osoby. Należy jednak przyjąć, że ponieważ alimenty zasądzane są na rzecz małoletniego, to z chwilą uzyskania przez niego pełnoletniości wygasa obowiązek przekazywania środków osobie wskazanej w wyroku, można je natomiast przekazywać bezpośrednio dziecku, jako że z chwilą ukończenia 18 lat osoba uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (7)

matka

25.5.2015 8:51:30

Re: Alimenty do rąk dorosłego dziecka

Nie trzeba wyroku sądu aby ojciec płacił alimenty pełnoletniemu dziecko na jego konto. Komornik nic tu nie zrobi jeśli wyrok był, że na małoletnie dziecko ojciec płaci matce - wyrok traci tą klauzule jesli dziecko jest juz pełnoletnie. Poza tym i tak ojciec będzie miał wyciągi z banku ze płaci na dziecko (treść przelewu z taka informacja jest ważna).

Monika

13.5.2015 12:1:15

Re: Alimenty do rąk dorosłego dziecka

Mam problem na koniec maja mam 18 lat. Mama wygoniła mnie z domu 6 miesięcy temu . Dostaje na mnie alimenty. Co ja mam zrobić żeby te alimenty przychodziły na moje konto ?

wera

23.4.2014 19:36:51

Re: Alimenty do rąk dorosłego dziecka

Witam serdecznie. W maju koncze 16 lat, dowiedzialam sie ze konczac 16 lat moge upominac sie o alimenty na wlasne konto. Jak wyglada cala procedura takiej postawy, dodam ze pochodze z normalnej rodziny nie patologicznej chodzi mi tylko o to zeby pieniazki byly przelewane na moje konto. Czekam niecierpliwie. Pozdrawiam

Piotr

6.1.2013 23:40:48

Re: Alimenty do rąk pełnoletniego dziecka

witam mam 21 lat i mam problem . pochodze z rodziny ktora mnie oddała do domu dziecka potem mnie zaadoptowano do innej rodziny lekarskiej tyle ze zona mojego ojca umarła ojciec zrzekł sie praw i wzieła mnie siostra pod skrzydła dostawała jakas rente na mnie do lat moich 18 w kwocie 424 zł a mam brata ktory sie uczy i dostaje teraz moje pieniadze na swoje konto dlatego ze sie nie ucze a ja nie mam czasu na nauke bo pracuje ;-) ale nie chche by on wydawał i dostawał moje pieniadze po za tym czy ja moge złozyc pozew o alimenty ojca i matke czy ojczyma ? skoro mam 21 lat a wczesniej biologiczny ojciec nic nie płącił no i matka biologiczna tez ;-) prosze o konktakt wiktor.petlewski@onet.pl

Mateusz Pasznicki

12.9.2012 13:35:59

Mam 17 lat uczę się w szkole LO dla pracjacych

Witam mam pewne pytania dotyczące alimentów moja Mama wywaliła mnie z domu bo 1 rok opuściłem. Nie dostaje żadnych środków do życia a zasługuje na 600zł alimentów. Jestem teraz na utrzymaniu ojca i mam takie pytanie czy należą mi się alimenty gdy się edukuje mam 17 lat i jestem w szkole dla dorosłych dla pracujących na lekcje wieczorowe od 15.20-20.20 bardzo proszę o odp

Marry

26.3.2012 22:13:57

Re: Alimenty do rąk pełnoletniego dziecka

podnoszę temat,mam ten sam problem. Mam teraz 21lat a alimenty zasądzone na mnie od 16 roku życia,ale zawsze dostawała je matka,która nigdy nie pokrywała moich potrzeb typu ubrania czy teraz nawet jedzenie.Dokładnie..nie żartuję,matka od czasu jak zamieszkał u nas[a raczej u niej bo ona twierdzi że ja tu tylko mieszkam ale domu nie mam]jej idiotyczny facet z lasu,który nam uprzykrza bardzo życie: mi i bratu, nie stara się byśmy mieli zapewnione jedzenie czy ubrania.Odzież od 16roku życia kupuje mi tata,kupował chłopak,albo babcia,nie matka,która przecież otrzymywała na mnie alimenty. Nie dostawałam nigdy kieszonkowego czy nawet "na loda po szkole" za dobre wyniki w nauce. Teraz ona sie jeszcze bardziej pogorszyła i potrafi bronic tylko swojego faceta,który np. dziś zjadł moje jedzenie z lodówki. chce jej odebrać alimenty bo mam dość tego. nigdy nie miałam z nią dobrze i mieć nie będę.Nie pamiętam kiedy mi się zapytała co bym chciała by mi kupiła do jedzenia,tylko zawsze mam jeść to co garnek wys**.Przykre,ale prawdziwe. W papierach rozwodowych jest napisane,że tata ma doręczać alimenty na konto matki ale to było jak miałam 16lat.Czy mogę teraz dostawać alimenty na moje konto? To bardzo ważne bo ja już dłużej nie mogę tak być nękana i zdane na łaskę tego co akurat jest w lodówce. Od kilku dni jem kluski na obiad z jajka,maki i wody bo ona mi nic nie kupuje,a sama je ze swoim facetem ryby,a jeszcze on jak miałam jedna to mi dziś zjadł na moich oczach.Pomocy,ja już nie mam ochoty się dłużej męczyć

Karllaa

23.2.2011 7:56:20

Re: Alimenty do rąk pełnoletniego dziecka

mam problem. W maju kończę 18 lat. I chciałabym aby (alimenty) które dostaje mama od taty na mnie. Trafiały na moje koto tyle że nie chce narobić tacie problemów,ponieważ moja mama upiera się ze te pieniądze należą się jej dotąd aż przestane się uczyć. I nie wiem co mamy robić z Tatą ponieważ tata się upiera żeby przez sąd poszedł taki wyrok że może płacić mi na moje konto a nie przychodzić co miesiąc do domu i dostawać potwierdzenie od mamy . Tyle czy to konieczne ? Czy moja mama w dniu którym nie dostanie alimentów może iść do komornika żeby jej ściągnęli drugi raz?

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 10.9.2018

  Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?

  Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci?  Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co nie powoduje ustania (...)

 • 19.5.2016

  Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

  Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)

 • 13.4.2019

  Odliczenie od dochodów wydatków na cele rehabilitacyjne dziecka

  3 kwietnia 2019 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej B. K. dotyczącej odliczenia od dochodów wydatków na cele rehabilitacyjne dziecka w PIT.

 • 16.5.2016

  Dochodzenie zaległych alimentów

  Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również (...)

 • 26.8.2017

  500+ dla samotnych rodziców

  Od 1 sierpnia przyjmowane są wnioski o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia (...)