Alimenty do rąk pełnoletniego dziecka

Pytanie:

Płacę regularnie alimenty na rzecz córki na konto jej matki. Obecnie skończyła 18 lat, jest pełnoletnia. Czy mogę wpłacać tą kwotę na konto córki zamiast matki? Co należy zrobić w tym celu? Czy wymagana jest zgoda sądu, może matki?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z chwilą uzyskania przez uprawnionego pełnoletniości, z zachowaniem prawa do alimentacji, wypłaty alimentów należy dokonywać do jego rąk. Nie wymaga to podjęcia żadnych szczególnych czynności oprócz samego faktu dokonywania wpłat na rzecz uprawnionego do alimentów. W sytuacji, gdy alimenty uzyskiwane są od zobowiązanego do ich płacenia w drodze egzekucji, wówczas uprawniony do alimentów winien zgłosić się do organu egzekucyjnego z dokumentem stwierdzającym pełnoletniość (dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia) i zażądać przekazywania kwot alimentów do jego rąk.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Robert

8.9.2011 18:58:49

Re: Alimenty do rąk pełnoletniego dziecka

Witam.Mój syn w kwietniu tego roku osiągnął pełnoletność i z tego co mi wiadomo nie będzie kontynuował nauki.Prawdopodobnie pracuje choć jest to z uwagi na dzielącą nas odległość trudne do zweryfikowania.Ponadto mam uzasadnione obawy , że będę miał do czynienia z matactwem ze strony syna ( sterowanego niestety przez matkę) zmierzającego do składania fałszywych zeznań w celu ukrycia prawdy o podjęciu przez niego pracy.Zamierzam w niedługim czasie wnieść pozew do Sądu o zniesienie obowiązku alimentacyjnego.Moje pytanie brzmi czy w takiej sytuacji mogę zwrócić się do Sądu Rodzinnego z prośbą o zweryfikowanie ewentualnego miejsca pracy syna poprzez infiltrację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ? Z góry dziękuje za odpowiedź.Pozdrawiam.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.2.2014

  Alimenty - komu się należą i w jakiej wysokości?

  Alimenty są to świadczenia należne od określonych członków rodziny osobom, które potrzebują pomocy materialnej, ponieważ nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Komu i od kogo należą się (...)

 • 26.8.2017

  500+ dla samotnych rodziców

  Od 1 sierpnia przyjmowane są wnioski o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia (...)

 • 16.5.2016

  Dochodzenie zaległych alimentów

  Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również (...)

 • 13.10.2016

  Alimenty na dziecko. Komu i na jakich zasadach przysługują?

  Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci?  Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co nie powoduje ustania (...)

 • 12.7.2012

  Ulga na wychowanie dziecka

  Jedną z cieszących się największym powodzeniem ulg podatkowych jest ulga przysługująca z tytułu wychowywania dziecka. Polega na odliczeniu określonej kwoty pomnożonej przez ilość dzieci. Odliczenie (...)