Alimenty na dorosłe dziecko - nadal do komornika?

Pytanie:

Płacę alimenty na dziecko do komornika. Moja była żona nie zgodziła się na płacenie bezpośrednio jej i oddała wyrok sądowy do komornika. Wkrótce dziecko, na które płacę, osiągnie wiek 18 lat i wówczas chciałbym płacić alimenty bezpośrednio na dziecko. Co powinienem zrobić aby z chwilą ukończenia 18 lat alimenty były płacone do rąk dziecka z pominięciem matki? Czy mogę robić przelew pocztowy (bez kosztów komorniczych) na dziecko i jak mam zawiadomić komornika?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jak się domyślamy, w wyroku zasądzającym alimenty od Pana sąd zaznaczył, iż alimenty są płatne do rąk matki dziecka. Zgodnie z uzasadnieniem Uchwały Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 16 kwietnia 1977 r., sygn. akt III CZP 14/77 (OSNCP 1977/7 poz. 106) w przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego. Dziecko może zatem zgłosić się u komornika np. z dowodem osobistym i zażądać, by alimenty były przekazywane na jego konto.

Jeśli chciałby Pan płacić alimenty bezpośrednio dziecku, z pominięciem egzekucji komorniczej, to najpierw samo dziecko – jako już pełnoletni wierzyciel – powinno wnieść do komornika wniosek o zawieszenie lub umorzenie egzekucji.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Wiola

4.8.2013 1:23:42

Re: Alimenty!

A co mogę ja powiedzieć,dzisiaj syn ma już ukończone 21-lat.w okresie kiedy przysługiwały mi alimenta na dziecko tz.okres 18-lat!otrzymywałam na dziecko alimenta tylko wtedy kiedy to jeszcze ZUS płacił. kiedy MOPS zaczął płacić to już mi nie przysługiwały alimenta na dziecko,gdyż ja wyjeżdzałam zarobkowo do pracy za granicę aby utrzymač siebie i dziecko! Komornik był tak skuteczny w ściąganiu alimentów,że AŻ PO ILUŚ LATACH PRZYNIUSŁ 10 ZŁ!!! UWIERZCIE 10 ZŁ!!! Gdy syn miał 19 lat-tatusiek jego zginął pod kołami Tir-a.Nawet po śmierci ojca syn nie dostał złotôwki iż okazało się że to jego ojciec pijany wlazł pod koła kierowcy i to jego wina była.a że ciagle unikał pracy legalnej to i naturalnie żadnego ubespieczenia nie miał! Dla mnie została kwota prawie 60-tysięcy do spłacenia za alimenta jakie mi zalegał-a jak wcześniej zaznaczyłam KOMORNIK był BARDZO SKUTECZNY!!! To rozumiem że tych pieniedzy nigdy nie zobaczę! gdyż też ojciec dziecka ani jego rodzina nie posiada majątku-udokumentowanego! Proszę o radę,czy można jescze coś z tym zrobić! Z góry ślicznie dziękuję!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: