Alimenty na konto pełnoletniego dziecka

Pytanie:

"Do tej pory przesyłałem alimenty na rzecz córki na konto jej mamy. Córka ukończyła 20 lat -czy mogę zmienić to i przesyłać alimenty na konto córki. Czy potrzebna jest na to zgoda jej mamy? Czy aby zaprzestać płacić alimenty (bo np. córka podjeła pracę) muszę wnosić sprawę do sądu? "

Odpowiedź prawnika: Alimenty na konto pełnoletniego dziecka

Z chwilą uzyskania przez uprawnionego do alimentów (córkę) pełnoletniości, z zachowaniem prawa do alimentacji, możliwe jest przesyłanie alimentów bezpośrednio na jej rachunek bankowy. Nie wymaga to podjecia żadnych szczególnych czynności oprócz samego faktu dokonywania wpłat bezpośrednio na rzecz uprawnionego do alimentów. W związku z tym nie będzie w tym przypadku konieczna zgoda matki uprawnionej. Należy więc przyjąć, że z chwilą uzyskania przez córkę pełnoletniości wygasa obowiązek przekazywania jej środków za pośrednictwem matki, można je natomiast przekazywać bezpośrednio córce, jako że z chwilą ukończenia 18 lat uzyskała ona pełną zdolność do czynności prawnych. W sytuacji zaś, gdy alimenty uzyskiwane są od zobowiązanego do ich płacenia w drodze egzekucji, wówczas uprawniony do alimentów winien zgłosić się do organu egzekucyjnego z dokumentem stwierdzającym pełnoletniość (dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia) i zażądać przekazywania kwot alimentów do jego rąk.

Rodzice mają obowiazek utrzymywania dziecka do czasu, gdy będzie ono w stanie utrzymać się samodzielnie (nie zawsze bedzie to moment osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości). Ten czas będzie zależał od konkretnej sytuacji. Przyjmuje się np. że osoba bedąca na studiach ma prawo żądać od rodziców środków utrzymania do czasu ukończenia studiów. W związku z tym, jeżeli uzna Pan, że córka będzie w stanie samodzielnie się utrzymać będzie Pan mógł złożyć wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia świadczenia alimentacyjnego. Wniosek ten należy złożyć do sądu, ale dopiero po zakończeniu nauki przez dziecko. Należy jednak zauważyć, że podjęcie decyzji o wygaśnieciu obowiązku alimentacyjnego będzie zależeć od swobodnego uznania sądu. Sam fakt ukończenia nauki nie będzie np. przesłanką do zmiany orzeczenia w przedmiocie alimentacji


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika