Alimenty od dziadków

Pojęcie obowiązku alimentacyjnego zostało określone w art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - jako obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Dalej wskazano, że obciąża on krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. 

Kiedy możliwe jest uzyskanie przez wnuków alimentów wobec dziadków?

W pierwszej kolejności zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych wobec swoich dzieci są ich rodzice. Jednakże mogą zdarzyć się sytuacje, w których roszczenie alimentacyjne zostanie skierowane przeciwko dalszym krewnym, w tym także dziadkom uprawnionego. Na takie przypadki wskazuje art. 132 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z nim obowiązek alimentacyjny dalszego krewnego powstaje wtedy gdy: 

 

  1. nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności (np. śmierć rodziców),
  2. osoba zobowiązana do alimentacji w bliższej kolejności nie jest w stanie zadość uczynić swojemu obowiązkowi (np. z powodu niepełnosprawności),
  3. uzyskanie na czas od osoby zobowiązanej w bliższej kolejności potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami (np. brak kontaktu z tymi osobami).

Zatem w razie zaistnienia wskazanych sytuacji, uprawniona osoba może domagać się świadczeń alimentacyjnych od dalszych osób.

Jak uzyskać świadczenia alimentacyjne od dziadków?

W celu uzyskania przedmiotowych świadczeń, należy wytoczyć przeciwko zobowiązanemu pozew do sądu. Sądem właściwym będzie sąd miejscowo właściwy według miejsca zamieszkania pozwanego lub uprawnionego do świadczenia. Co istotne należy pamiętać, iż wysokość świadczeń alimentacyjnych będzie zależeć od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości dziadków.

Podstawa prawna:


Michał Pichór

Radca prawny

Radca prawny, prawnik biznesu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją pracę magisterską napisał w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ. Ukończył aplikację radcowską prowadzoną przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalista w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem windykacji należności oraz prawa umów.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika