Prawo rodzinne: Alimenty - Artykuły

Obowiązek alimentacyjny pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami

22.5.2024

W czasie trwania małżeństwa małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej pomocy oraz do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek, stosownie do swych sił oraz swych możliwości majątkowych i zarobkowych. W trakcie trwania małżeństwa małżonkowie mają prawo (...)

Alimenty od dziadków

22.5.2024

Pojęcie obowiązku alimentacyjnego zostało określone w art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - jako obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Dalej wskazano, że obciąża on krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Kiedy możliwe jest (...)

Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?

22.4.2024

Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci?  Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co nie powoduje ustania obowiązku alimentacyjnego?  Kto może wystąpić z pozwem o alimenty na rzecz dziecka?  Od czego (...)

Wynagrodzenie do rąk drugiego małżonka

15.4.2024

Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, jeżeli jeden z małżonków pozostający we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne (...)

Powstanie obowiązku alimentacyjnego dziadków względem wnuków

8.4.2024

Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe (...)

Od czego zależy wysokość alimentów - opinia prawna

18.3.2024

Na wysokość alimentów nie mogą mieć wpływu obciążające pozwanego w sprawie sądowej koszty sądowe i koszty procesu. Także zadłużenie bankowe pozwanego nie może powodować ograniczenia należnych małoletniemu powodowi środków utrzymania i wychowania. Osoba, na której ciąży obowiązek (...)

Odpowiedzialność rodzica za długi pełnoletniego dziecka - opinia prawna

4.3.2024

Żaden z wierzycieli dziecka nie może żądać od rodzica zaspokojenia jego roszczeń. Nie przysługuje mu bowiem względem rodzica takie roszczenie. To nie rodzic jest bowiem dłużnikiem, ale jego dziecko. Jeżeli uprawniony - tu dziecko - nie ma pracy zarobkowej, a kontynuuje on naukę, to za usprawiedliwione (...)

Alimenty po rozwodzie

1.2.2024

Rozwód jest zdarzeniem, które prawie zawsze wywiera wpływ na sytuację majątkową małżonków. W trakcie małżeństwa bowiem, istnieje zazwyczaj między małżonkami ustrój wspólności małżeńskiej. W skład tego majątku wchodzą dochody uzyskiwane przez oboje małżonków w ramach stosunku (...)

Postępowanie dotyczące wykonywania kontaktów z dzieckiem

1.9.2020

Obowiązujące obecnie przepisy prawa określają sposób postępowania sądu opiekuńczego adekwatnie do różnych stanów faktycznych i dobra dziecka, jeśli obowiązki, które wynikają z orzeczenia sądowego albo ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem, dotyczącej (...)

Alimenty - komu się należą i w jakiej wysokości?

13.12.2019

Alimenty są to świadczenia należne od określonych członków rodziny osobom, które potrzebują pomocy materialnej, ponieważ nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Komu i od kogo należą się alimenty? Kto jest uprawnionym do żądania alimentów? Kto jest zobowiązany (...)

Działania wobec dłużników alimentacyjnych

24.11.2018

W przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona do świadczenia alimentacyjnego od rodzica lub jej przedstawiciel ustawowy może złożyć do organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego.

Zmiana wysokości zasądzonych wyrokiem sądu alimentów

13.12.2017

Zgodnie z treścią art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Powyższa regulacja oznacza, że ustawodawca przewidział taką sytuacje, kiedy nawet prawomocny wyrok sądowy (...)

Komu przysługują świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

20.11.2017

Do świadczenia z funduszu alimentacyjnego ma prawo osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeśli egzekucja okazała się bezskuteczna. Świadczenia te przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu (...)

Dochodzenie zaległych alimentów

16.5.2016

Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również uzyskać alimenty za okres wcześniejszy. W jakich przypadkach?

Zabezpieczenie roszczenia ze szczególnym uwzględnieniem alimentów

3.2.2015

Zabezpieczenie roszczenia jest środkiem, który może zostać zastosowany w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny, którego celem jest zapewnienie, aby treść orzeczenia zapadłego w konkretnej sprawie mogła zostać w przyszłości wykonana bez (...)

Alimenty z funduszu alimentacyjnego - jak je otrzymać?

21.2.2014

Fundusz alimentacyjny powstał by pomóc osobom, które nie mogą uzyskać alimentów od osób zobowiązanych (np. rodziców). Jeśli ojciec bądź matka, zobowiązani orzeczeniem sądu, nie płacą bądź nie są w stanie płacić alimentów, wypłacane są one z (...)

Władza rodzicielska i alimenty na nowych zasadach

29.9.2011

W dniu 13 czerwca 2009r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Najważniejsze zmiany dotyczą przepisów odnoszących się do pochodzenia dziecka, władzy rodzicielskiej, kontaktów rodziców i dzieci, stosunków alimentacyjnych między rodzicami i dziećmi, (...)

Alimenty od dziadków zamiast od ojca dziecka – opinia prawna

11.5.2010

Obowiązek alimentacyjny, określony przez ustawodawcę jako obowiązek dostarczania środków utrzymania i w miarę potrzeby środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. W przypadku dzieci, obowiązek ten w pierwszej kolejności ciąży na rodzicach, zaś w dalszej kolejności (...)

Alimenty na pełnoletnie dziecko - opinia prawna

11.5.2010

Obowiązek alimentacyjny - sam fakt jego istnienia - usankcjonowany jest przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Akt ten w art. 128 stanowi, iż obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Ta (...)

Co jeśli ojciec nie płaci alimentów na dziecko?

12.5.2009

Z dniem 1 października 2008 roku w życie weszły przepisy nowej ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która - po raz kolejny - zmienia zasady pomocy państwa dla osób, które mają trudności z uzyskaniem należnych im alimentów. (...)

Problem z rozliczeniem alimentów po zmianie wyroku - opinia prawna

12.9.2008

Ojciec jest zobowiązany wyrokiem sądu do zapłaty alimentów na rzecz dorosłej, studiującej córki. Do października 2005 roku była to kwota 1000 złotych miesięcznie. W lutym 2006 r. sąd obniżył alimenty do kwoty 500 złotych miesięcznie, płatne od października 2005. Kwotę należną od (...)

Rozwód w Polsce czy za granicą - opinia prawna

21.8.2008

Obywatelka Polski jest od 3 lat w związku małżeńskim z obywatelem Francji i aktualnie mieszka we Francji. Syn ma podwójne obywatelstwo oraz 2 paszporty. Żona jest ofiarą przemocy domowej, alkoholizmu małżonka i ciągłych gróźb dotyczących odebrania dziecka. Mąż ma bardzo dobrą (...)

Gdy uprawniony do alimentów jest pozbawiony wolności - opinia prawna

31.7.2008

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka mieści się w ogólniejszym obowiązku troszczenia się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka, nałożonym na rodziców przez przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Został on ujęty w art. 133 § 1 kro, w myśl którego "rodzice obowiązani są (...)

Alimenty od byłego męża - opinia prawna

11.7.2008

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom (...)

Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna

24.5.2007

Pani X za kilka miesięcy urodzi dziecko. Ojciec dziecka nie jest jej mężem. Były partner oficjalnie jest bezrobotny, pracuje "na czarno" i pomimo kilku szans zmiany pracy na legalną i nieźle płatną, nie skorzystał z okazji, twierdząc, że praca "na czarno" przynosi mu większe dochody. Ojciec (...)

Jak ustalić rentę dla rodziców - opinia prawna

20.3.2007

Wypłacane obecnie świadczenia emerytalne często nie są zbyt wysokie. Nieraz sumy te wystarczają jedynie na wywiązanie się z comiesięcznych płatności oraz na bieżące potrzeby. Z uwagi na to dorosłe już dzieci wspierają finansowo swoich rodziców, którzy są już na emeryturze. Podjęcie (...)

Alimenty dla męża po orzeczeniu separacji - opinia prawna

28.9.2006

Pani Y chce złożyć pozew o separację. Małżonkowie mają ustanowioną rozdzielność majątkową. Obecnie mąż ma firmę, ale nie przynosi ona zbyt dużych dochodów. Jest osobą karaną za oszustwo, ma wyrok w zawieszeniu. Jego dochody są o wiele niższe od dochodów żony. Wszystkie (...)

Obowiązek alimentacyjny wobec dziecka - opinia prawna

29.10.2005

Obowiązek alimentacyjny wobec dziecka ciąży przede wszystkim na jego rodzicach. W sytuacjach, w których dziecko wychowuje się tylko u jednego z rodziców, obowiązek alimentacyjny drugiego z nich przybiera najczęściej formę oznaczonej kwoty pieniężnej. Często wysokość tej sumy zostaje określona (...)

Od kiedy można żądać obniżenia alimentów – opinia prawna

30.11.2004

Orzeczenie o wyłącznej winie rozkładu pożycia skutkuje tym, że obwiniony jest zobowiązany do przyczyniania się w odpowiednim zakresie do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego i to bez względu na to, czy małżonek niewinny pozostaje w niedostatku czy nie. W takiej sytuacji (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika