e-prawnik.pl Porady prawne

Ilość dzieci a obowiązek alimentacyjny

Pytanie:

Czy istniało kiedyś prawo zwalniające od obowiązku płacenia alimentów, jeśli zobowiązany do płacenia alimentów posiadał co najmniej pięcioro dzieci?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Ilość dzieci a obowiązek alimentacyjny

25.11.2004

Obecnie prawo rodzinne reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy z dnia 25 lutego 1964 r. Zastąpił on Kodeks rodzinny z dnia 27 czerwca 1950 r. Oba te akty prawne zawierają podobne zasady dotyczące obowiązku alimentacyjnego w tym sensie, że nie różnicują go ani ze względu na małżeńskie, czy pozamałżeńskie pochodzenie dziecka, ani wielkość rodziny (ilość dzieci). Przed uchwaleniem tego prawa obowiązki alimentacyjne regulował dekret Prawo rodzinne z dnia 22 stycznia 1946 r. Jego przepisy ograniczały prawa dzieci pozamałżeńskich (np. co do nazwiska dzieci). Jednak ograniczenia te nie niwelują obowiązku alimentacyjnego wobec żadnego z dzieci. Nie zawierają także regulacji, zgodnie z którą rozmiar obowiązku alimentacyjnego byłby uzależniony od ilości dzieci.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Ilość dzieci a obowiązek alimentacyjny

Asia

7.2.2010 20:53:50

Re: Ilość dzieci a obowiązek alimentacyjny

Czy to prawda, że posiadanie powyżej pięciorga dzieci zwalnia od obowiąku płacenia alimentów?? I czy obowiązek ten spada na Państwo??


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ