Ile trzeba mieć dzieci, żeby nie płacić alimentów?

Pytanie:

"Czy istnieje jakieś prawo zwalniające od obowiązku płacenia alimentów, jeśli zobowiązany do płacenia alimentów posiada co najmniej pięcioro dzieci?"

Odpowiedź prawnika: Ile trzeba mieć dzieci, żeby nie płacić alimentów?

 

Obecnie prawo rodzinne reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy z dnia 25 lutego 1964 r. Zastąpił on Kodeks rodzinny z dnia 27 czerwca 1950 r. Oba te akty prawne zawierają podobne zasady dotyczące obowiązku alimentacyjnego w tym sensie, że nie różnicują go ani ze względu na małżeńskie, czy pozamałżeńskie pochodzenie dziecka, ani wielkość rodziny (ilość dzieci).

Przed uchwaleniem tego prawa obowiązki alimentacyjne regulował dekret Prawo rodzinne z dnia 22 stycznia 1946 r. Jego przepisy ograniczały prawa dzieci pozamałżeńskich (np. co do nazwiska dzieci). Jednak ograniczenia te nie niwelują obowiązku alimentacyjnego wobec żadnego z dzieci. Nie zawierają także regulacji, zgodnie z którą rozmiar obowiązku alimentacyjnego byłby uzależniony od ilości dzieci.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Asia 2012-02-07 20:53:50

    Czy to prawda, że posiadanie powyżej pięciorga dzieci zwalnia od obowiąku płacenia alimentów?? I czy obowiązek ten spada na Państwo??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika