Ilość dzieci a obowiązek alimentacyjny

Pytanie:

Czy istniało kiedyś prawo zwalniające od obowiązku płacenia alimentów, jeśli zobowiązany do płacenia alimentów posiadał co najmniej pięcioro dzieci?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Obecnie prawo rodzinne reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy z dnia 25 lutego 1964 r. Zastąpił on Kodeks rodzinny z dnia 27 czerwca 1950 r. Oba te akty prawne zawierają podobne zasady dotyczące obowiązku alimentacyjnego w tym sensie, że nie różnicują go ani ze względu na małżeńskie, czy pozamałżeńskie pochodzenie dziecka, ani wielkość rodziny (ilość dzieci). Przed uchwaleniem tego prawa obowiązki alimentacyjne regulował dekret Prawo rodzinne z dnia 22 stycznia 1946 r. Jego przepisy ograniczały prawa dzieci pozamałżeńskich (np. co do nazwiska dzieci). Jednak ograniczenia te nie niwelują obowiązku alimentacyjnego wobec żadnego z dzieci. Nie zawierają także regulacji, zgodnie z którą rozmiar obowiązku alimentacyjnego byłby uzależniony od ilości dzieci.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Asia

7.2.2010 20:53:50

Re: Ilość dzieci a obowiązek alimentacyjny

Czy to prawda, że posiadanie powyżej pięciorga dzieci zwalnia od obowiąku płacenia alimentów?? I czy obowiązek ten spada na Państwo??


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: