Jak ubiegać się o alimenty od obcokrajowca?

Pytanie:

"Jak można się ubiegać o alimenty, gdy ojciec dziecka jest obcokrajowcem (Afrykanin przebywający we Francji), nie ma legalnej pracy? Do jakiego sądu matka ma wnosić o alimenty? W Polsce czy w kraju przebywania ojca? Jeżeli w Polsce to jak praktycznie wygląda rozprawa? Ojca zawiadamia się pocztą i musi on stawić się w Polsce w sądzie? A co jeśli nie przyjedzie, albo nieznany jest jego adres, albo nie dostanie wizy? W jakich przypadkach sąd zasądza o niemożliwości ściągnięcia alimentów? I jeśli cała procedura długo trwa, to czy matka może w tym czasie pobierać jakiś zasiłek? "

Odpowiedź prawnika: Jak ubiegać się o alimenty od obcokrajowca?

Zgodnie z art. 20 prawa międzynarodowego prywatnego roszczenia alimentacyjne (w tym przypadku dziecka względem ojca) podlegają prawu ojczystemu osoby uprawnionej do alimentacji - czyli dziecka. Skoro więc dochodzone mają być alimenty, a więc roszczenia majątkowe - łącznikiem decydującym o jurysdykcji jest miejsce wykonania zobowiązania (art. 1103 pkt 3 kpc). Miejsce to zaś ze względu na zamieszkanie uprawnionego znajduje się w Polsce (art. 26 kc). Z tego względu sprawa należy do jurysdykcji sądu polskiego.

Właściwy jest sąd rejonowy miejsca zamieszkania uprawnionego dziecka. Dziecko reprezentuje matka. W tym celu należy złożyć pozew. Dalsza procedura należy do sądu. Do sądu lub innego organu państwa obcego sąd zwraca się o udzielenie pomocy prawnej, jeżeli osoba mająca być przesłuchana lub odbiorca pisma nie jest obywatelem polskim albo jeżeli chodzi o przeprowadzenie innej czynności postępowania. Strona zamieszkała za granicą, jeżeli nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Polsce, obowiązana jest wskazać w Polsce pełnomocnika do doręczeń. W razie niewskazania pełnomocnika do doręczeń, przeznaczone dla tej strony pisma sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Stronę należy o tym pouczyć przy pierwszym doręczeniu. Strona powinna być również pouczona o możliwości złożenia odpowiedzi na pismo wszczynające postępowanie i wyjaśnień na piśmie oraz o tym, kto może być ustanowiony pełnomocnikiem. Wykonalność orzeczenia zależy od uznania wyroku przez państwo obce, w którym będą dochodzone alimenty.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kondom 2014-12-22 16:41:38

    a jak zescie sie grzmocily to nie myslalyscie o SKUTKACH

  • Maria 2014-11-29 23:25:32

    proponuję poduczyć sie podstaw ortografii,a potem sie krzywić na zwaracanie uwag w podstawowej pisowni.

  • Gbai 2014-05-15 21:57:27

    Proponuję, że jeśli nie masz nic ciekawego do dodania - poza oczywistą lekcją gramatyki - to zamilknij.

  • Gbai 2014-05-15 21:52:37

    Ordynarny komentarz, Jeśli irytuje Cię niepoprawna gramatyka to proponuję trochę delikatniej - i nie pisz głupot!

  • papla 2014-01-17 19:07:30

    Moj pisze sie przez ó zamkniete, dwojke tez gdyz odmienia sie na o (dwoje)niemcem pisze sie z duzej litery. Berlin to nazwa wlasna wiec duza litera obowiazuje. Alimenty skladasz w Ministerstwie Finansow dzial import eksport.

  • Zofia Wilke 2013-03-25 17:48:48

    muj maz mieszka teraz w berlinie mam z nim dwujke dzieci w wieku 8lat maz ma rente w wysokosci 1200euro jest niemcem.Gdzie mam złozyc wniosek o podanie go o alimenty i na jaką kwote moge liczyc przy jego dochodzie prosze o odpowiedz.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika