Alimenty po zakończeniu studiów

Pytanie:

Córka moja urodzona 29.03.1994 roku otrzymuje alimenty od swojego ojca /mojego byłego męża/ w wysokości 450 zł. Ponieważ swego czasu miałam kłopoty z otrzymywaniem przyznanych alimentów, pieniądze przekazywane są przez komornika. W chwili obecnej córka jest na ostatnim roku studiów dziennych - pisze pracę magisterską, którą chce obronić jesienią. Jednocześnie studiuje na studiach wieczorowych (psychologię) i jest w tej chwili na II roku. Kiedy ustaje - w jej przypadku - obowiązek alimentacyjny? Czy ustaje on automatycznie, czy musi ona ,,załatwić" jakieś formalności z tym związane?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Obowiązek alimentacyjny nie ustaje automatycznie z chwilą ukończenia przez dziecko 18 roku życia czy studiów. Istotny jest moment, w którym Pani córka będzie w stanie samodzielnie się utrzymać. Oczywiście nie pozostają bez znaczenia jej starania oraz dążenie do finansowego usamodzielnienia się.

W każdym razie Pani córka nie musi załatwiać żadnych formalności. Można się liczyć jednak z tym, że jej ojciec skieruje do sądu pozew o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

Skoro bowiem córka skończyła (skończy niedługo) studia, to na ogół przyjąć można, że jest ona w stanie znaleźć pracę i utrzymywać się samodzielnie. Ewentualnie rozważać można kwestie dotyczące finansowania drugiego kierunku, jak rozumiemy są to bowiem studia odpłatne. Tutaj jednak może mieć znaczenie np. to, czy i na ile dodatkowe studia są istotne dla jej przyszłej pracy itp. Być może to będzie podstawą w Państwa przypadku do utrzymania obowiązku alimentacyjnego w pewnym, bardziej ograniczonym zakresie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Dochodzenie zaległych alimentów

  Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również (...)

 • Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?

  Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci?  Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co nie powoduje ustania (...)

 • Jak rodzic samotnie wychowujący dziecko może uzyskać świadczenie 500+?

  Od początku nowego okresu świadczeniowego, który rozpoczął się 1 października 2017 roku, prawo rodziców samotnie wychowujących dzieci do świadczenia wychowawczego zostało uzależnione (...)

 • 500+ dla samotnych rodziców

  Od 1 sierpnia przyjmowane są wnioski o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia (...)

 • Alimenty od dziadków

  Pojęcie obowiązku alimentacyjnego, zostało określone w art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jako obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków (...)

NA SKÓTY