Alimenty za czas przeszły

Pytanie:

Mam dwie córki. Starsza córka mieszkała od wielu lat ze mną, młodsza natomiast z ojcem - a obecnie już ze mną. Starsza córka mając lat 19 po niezdanej maturze rozpoczęła pracę t.j. od lipca 2009 -mieszkając wciąż ze mną, pieniądze które zarabiała w większej części odkładała -czyli ja ją utrzymywałam. Młodsza córka lat obecnie 17,5 mieszkała z ojcem lecz od 1 kwietnia 2010 r. zamieszkuje ze mną - w tej sprawie jest już wydane Postanowienie Sądu - sprawa o ustalenie miejsca pobytu dziecka zakończyła się. Wniosłam sprawę o alimenty na której ojciec dziecka będzie się domagał ode mnie alimentów na młodszą córkę, gdyż kiedy mieszkała z Nim ja nie płaciłam alimentów na rzecz córki -oczywiście zapewniałam jej np. telefon, ubiór, wakacje. Obecnie twierdzi, że skoro On utrzymywał młodszą córkę, a starsza córka była na własnym utrzymaniu (to są Jego słowa) to ja powinnam zapłacić mu alimenty na rzecz dziecka za okres od lipca 2009 do marca 2010 - t.j. za 10 miesięcy. Ojciec dziecka nie wniósł żadnej sprawy o alimenty i nie były one mi zasądzone - także żadnego Postanowienia ani samej sprawy nie było. Czy mój były mąż może starać się o alimenty za ten 10-cio miesięczny okres, gdy żadnej sprawy w sądzie nawet nie było i w jakiej ewentualnie wysokości - przecież obecnie inaczej oboje zarabiamy; ewentualnie co sąd w takim przypadku weźmie pod uwagę?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Ponieważ alimenty służą zaspokajaniu bieżących potrzeb uprawnionego zasadniczo nie można dochodzić alimentów za czas przeszły, tj. sprzed daty wniesienia pozwu. Skoro bowiem uprawniony nie dochodził przysługujących mu roszczeń, zakłada się, że jego potrzeby zostały zaspokojone. Wyjątkowo przyjmuje się taką możliwość, jeśli pozostały niezaspokojone potrzeby uprawnionego odnoszące się do czasu sprzed wytoczenia powództwa lub gdy uprawniony, aby się utrzymać zaciągnął pożyczkę lub kredyt i musi ją spłacić. Można dochodzić świadczeń alimentacyjnych najdalej na trzy lata wstecz (okres przedawnienia świadczenia alimentacyjnego). Alimentów można natomiast żądać od dnia wytoczenia powództwa i są to alimenty bieżące nawet, jeśli wyrok zapadnie po wielu miesiącach.

 

Przedstawiony stan faktyczny wskazuje, iż roszczenie ojca dziecka wydaje się być niezasadne. Pamiętać bowiem należy, iż alimenty zasądzone są na dziecko i dotyczą bezpośrednio jego bieżących potrzeb. Zasądzenie alimentów wstecz jest wyjątkiem odbiegającym od reguły. Oczywiście ostateczna decyzja należeć będzie do sądu orzekającego po gruntownym rozpoznaniu sprawy, jednak wydaje się, iż roszczenie ojca dziecka powinno zostać oddalone.

 

Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Wydaje się, iż rozpatrując alimenty za okres wcześniejszy, należałoby brać również zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego za wskazany okres. Dowodzenie takich możliwości wydaje się być jednak bardzo trudne.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.5.2016

  Dochodzenie zaległych alimentów

  Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również (...)

 • 10.9.2018

  Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?

  Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci?  Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co nie powoduje ustania (...)

 • 26.8.2017

  500+ dla samotnych rodziców

  Od 1 sierpnia przyjmowane są wnioski o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia (...)

 • 16.6.2014

  Długoletnia umowa o pracę na czas określony

  Na polskim rynku pracy powszechnym zjawiskiem jest zawieranie długoletnich umów na czas określony, sięgających nawet dziesięciu lat. Przepisy Kodeksu pracy nie zabraniają wprost takiego postępowania, (...)

 • 25.2.2014

  Alimenty - komu się należą i w jakiej wysokości?

  Alimenty są to świadczenia należne od określonych członków rodziny osobom, które potrzebują pomocy materialnej, ponieważ nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Komu i od kogo (...)