Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 22g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.
Zatem, co do zasady, składnik majątku może być amortyzowany w całości przez jednego z małżonków, o ile ten składnik majątku nie jest wykorzystywany przez drugiego małżonka w jego odrębnej działalności gospodarczej. W przypadku jeśli małżonka prowadzi działalność gospodarczą w lokalu użytkowym będącą wspólnością majątkową małżonków, ewidentnie wykorzystuje lokal we własnej działalności, a więc mąż nie będzie miał prawa do pełnej amortyzacji lokalu.
Wątpliwe jest również wynajmowanie lokalu przez męża żonie, jeśli lokal ten jest we wspólności majątkowej małżeńskiej, gdyż żona jest takim samym właścicielem lokalu jak mąż, a właścicielowi nie można wynająć jego lokalu.