Apelacja od części wyroku a uprawomocnienie

Pytanie:

"W wyroku podczas sprawy rozwodowej sąd przyznał opiekę nad dziećmi mężowi. Chciałabym się odwołać od tego wyroku, jednakże zależy mi żebym jak najszybciej mogła starać się o zasiłek rodzinny na dziecko z innego związku. Dopóki nie uprawomocni się wyrok wysokie dochody byłego męża mi to uniemożliwiają. Czy można w związku z tym odwołać się tylko co do decyzji sądu o opiece nad dziećmi, a wówczas wyrok w sprawie samego rozwodu uprawomocniłby się umożliwiając mi pobieranie zasiłku?"

Odpowiedź prawnika: Apelacja od części wyroku a uprawomocnienie

Skarga w postaci apelacji od wyroku rozwodowego, który zawiera rozstrzygnięcie o powierzeniu opieki nad małoletnim dzieckiem ojcu może być ograniczona tylko do tego postanowienia. W takim przypadku pozostała część wyroku rozwodowego się uprawomocnia. Apelacja jej treść bowiem wyznacza zakres jej rozpoznania przez sąd odwoławczy (apelacyjny). Zatem jest możliwość zaskarżenia wyroku rozwodowego w tej części. W pozostałej niezaskarżonej części wyrok rozwodowy stanie się prawomocny, chyba że zachodziła nieważność postępowania, którą sąd odwoławczy bierze pod uwagę z urzędu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika