Apelacja od orzeczonej wysokości alimentów
Pytanie:
"Czy dopuszczalna jest apelacja wysokości alimentów w wyroku rozwodowym pierwszej instancji? Czy zaskarżenie wysokości alimentów wstrzymuje uprawomocnienie sie wyroku? W chwili obecnej jestem po wysłuchaniu wyroku rozwodowego odczytanego przez Sąd Okregowy. Mam trzy tygodnie na apelację. Wystąpiłem o uzasadnienie wyroku. Po otrzymaniu niniejszego uzasadnienia w ciągu dwóch tygodni mogę się odwoływać. Sąd w wyroku rozwodowym kończącym niniejszą sprawę rozwodową zasądził ode mnie alimenty w wysokości 2x przewyższającą wcześniejszą kwotę. Czy wysokość tej ostatniej kwoty mogę "zaskarżyć" w Sądzie Apelacyjnym? Czy ewentualne zaskarżenie wstrzymuje nadanie alimentom klauzuli natychmiastowej wykonalności? Nie chcę zaskarżać samego rozwodu czy winy (rozwód z winy obu stron) ale wysokość alimentów. Jest to wyrok kończący postępowanie w Sądzie Okręgowym. Wcześniej, rok temu, Sąd zasądził ode mnie pewną kwotę, którą miałem się przyczyniać do zaspokajania potrzeb rodziny na czas trwania sprawy rozwodowej. Odwołałem się od tego, ale Sąd Apelacyjny utrzymał postanowienie Sądu Okręgowego w mocy. W marcu tego roku byla ostatnia rozprawa, po której Sąd ogłosił wyrok rozwodowy, a w nim określenie wysokości alimentów, od których chcę się odwołać. Gdzie i jak tak orzeczone alimenty można zaskarżyć? Czy takie zaskarżenie wstrzymuje nadanie decyzji o alimentach klauzuli natychmiastowej wykonalności?"
Odpowiedź prawnika: Apelacja od orzeczonej wysokości alimentów
Nie ma przeszkód, by wnieść apelację tylko co do części orzeczenia wydanego w pierwszej instancji. Toteż może Pan zaskarżyć wyrok w częśći dotyczącej alimentów. Jednak fakt wniesienia apelacji nie "neutralizuje w żaden sposób' natychmiastowej wykonalności, toteż aż do rozstrzygnięcia przez sąd apelacyjny alimenty muszą być "realizowane" w zasądzonej kwocie. Natychmiastowa wykonalność wyroku wygasa z chwilą ogłoszenia, a jeżeli nie było ogłoszenia, z chwilą podpisania sentencji orzeczenia zmieniającego albo uchylającego wyrok lub postanowienie o natychmiastowej wykonalności wyroku - w takim zakresie, w jakim nastąpiła zmiana lub uchylenie. Jeżeli więc sąd apelacyjny dokona jednej z powyszych czynnośći, to wygaśnie natychmiastowa wykonalność orzeczenia w części dotyczącej zasądzonych alimentów. Wygaśnięcie rygoru natychmiastowej wykonalności następuje w momencie ogłoszenia lub podpisania wyroku zmieniającego lub uchylającego wyrok zaopatrzony rygorem natychmiastowej wykonalności, a więc z momentem wydania wyroku przez sąd apelacyjny. Wyrok sądu apelacyjnego jest natychmiast wykonalny z mocy ustawy. Proszę jednak pamiętać, że uchylając lub zmieniając wyrok, któremu nadany został rygor natychmiastowej wykonalności, sąd na wniosek pozwanego orzeka w orzeczeniu kończącym postępowanie o zwrocie spełnionego lub wyegzekwowanego świadczenia lub o przywróceniu poprzedniego stanu. może Pan więc ewentualnie skorzystać z tej możliwośći,a nadto skorzystać z możliwości dochodzenia w osobnym procesie naprawienia szkody poniesionej wskutek wykonania wyroku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?