Aport nieruchomości do spółki a podatek dochodowy

Pytanie:

"Mam zamiar wnieść do spółki z o.o. aportem trzy nieruchomości. Nieruchomości te będą wycenione po aktualnej cenie rynkowej i w zamian obejmę odpowiednią i adekwatną ilość udziałów w nowo zakładanej spółce. Czy będę musiał zapłacić podatek dochodowy stanowiący różnicę pomiędzy wartością objętych udziałów a kosztami uzyskania tych udziałów, skoro wartość tych nieruchomości będzie taka sama, jak wartość objętych udziałów w spółce?"

Odpowiedź prawnika: Aport nieruchomości do spółki a podatek dochodowy

Z chwilą wniesienia składników majątku (np. nieruchomości) aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością następuje przeniesienie własności tych nieruchomości na spółkę. Spółka jest odtąd ich właścicielem, z wszystkimi tego konsekwencjami.

NominalnÄ… wartość udziałów w spółce majÄ…cej osobowość prawnÄ… (a wiÄ™c również spółce z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ…) objÄ™tych w zamian za wkÅ‚ad niepieniężny - tzw. aport, uważa siÄ™ za przychody z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zatem wspólnicy obejmujÄ…cy udziaÅ‚y w spółce w zamian za aport uzyskajÄ… przychód w wysokoÅ›ci nominalnej wartoÅ›ci obejmowanych udziałów. Nie jest przychodem i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym objÄ™cie udziałów w zamian za wkÅ‚ad pieniężny. Przychód z tytuÅ‚u objÄ™cia udziałów w spółce w zamian za wkÅ‚ad niepieniężny w innej postaci niż przedsiÄ™biorstwo lub jego zorganizowana część powstaje w dniu zarejestrowania spółki (art. 17 ust. 1 a ustawy), ewentualnie wpisania do rejestru podwyższenia kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego (w przypadku, jeżeli nie jest to spółka nowozakÅ‚adana). ObjÄ™cie udziałów w zamian za aport w formie przed­siÄ™biorstwa lub jego zorganizowanej części jest zwolnione od podatku (art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy). Przychód pomniejsza siÄ™ o koszty uzyskania przychodów na zasadach szczegółowo okreÅ›lonych w z art. 22 ust. 1e ustawy. Jeżeli przedmiotem wkÅ‚adu niepieniężnego sÄ… Å›rodki trwaÅ‚e ustala siÄ™ koszt uzyskania przychodu w wysokoÅ›ci wartoÅ›ci poczÄ…tkowej przedmiotu wkÅ‚adu, zaktualizowanej zgodnie z odrÄ™bnymi przepisami, pomniejszonej o sumÄ™ dokonanych przed wniesieniem tego wkÅ‚adu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.

Podatek wynosi 19% dochodu (art. 30b ust. 1 ustawy). Dochód to różnica miÄ™dzy wartoÅ›ciÄ… nominalnÄ… udziałów a kosztami uzyskania przychodów (art. 30b ust. 2 pkt 5 ustawy). Jeżeli zatem wartość nominalna udziałów objÄ™tych w zamian za wniesione aportem nieruchomoÅ›ci, jest równa kosztom uzyskania przychodu okreÅ›lonymi zgodnie z art. 22 ust. 1e, dochód - a tym samym podatek dochodowy od osób fizycznych - nie wystÄ…pi.

Ewentualnego dochodu nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych (art. 30b ust. 5 ustawy). Wspólnik powinien wykazać dochody uzyskane z tytułu objęcia udziałów za aport w zeznaniu podatkowym, składanym do 30 kwietnia następnego roku (art. 30b ust. 6 i art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy) i zapłacić należny podatek dochodowy (por. art. 45 ust. 4 pkt 2 ustawy).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika