e-prawnik.pl Porady prawne

Badanie techniczne samochodu

Pytanie:

Urząd skarbowy zakwestionował naszej firmie - spółce z o.o. - (za listopad 2008 r.) odliczenie podatku VAT naliczonego od należnego od zakupionego samochodu ciężarowego (chłodnia), którego ładowność wynosi 2740 kg, masa własna 4750 kg, a masa całkowita 7490 kg. Czy w tak oczywistej sytuacji, jak parametry tego samochodu, mamy obowiązek poddawać go badaniu technicznemu celem uzyskania zaświadczenia od okręgowej stacji pojazdów, która potwierdza, że samochód spełnia warunki wymienione w art. 86 ust. 4 pkt 1-5, umożliwiające odliczenie podatku VAT?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Badanie techniczne samochodu

18.3.2009

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł. W przypadku pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, podatnik ma prawo odliczenia całego VAT zawartego w cenie zakupu i nie ma obowiązku przeprowadzania dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów. Należy jednak mieć na uwadze, iż to na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia, iż dopuszczalna masa całkowita zakupionego pojazdu przekracza 3,5 tony, z tym że jeśli wynika to z innych dokumentów, nie ma obowiązku posiadania zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ