Bezpodstawny pozew o eksmisję
Pytanie:
"Firma wynajmuje nieruchomość, w której prowadzi działalność gospodarczą od 1998r. Jest to umowa najmu na czas określony do VI 2007r. Firma w trakcie trwania umowy i płacenia czynszu terminowo dokonała dodatkowo na rzecz wynajmującego nadpłaty dużej kwoty rokrocznie w latach 1998-2004. W związku z powyższym, aby rozliczyć nadpłatę zaprzestała od 2005r. płacenia dalszego czynszu, a dokonaną nadpłatę skompensowała na należny czynsz do końca trwania umowy o czym wynajmujący został powiadomiony pisemnie. W związku z zaistniałą sytuacją wynajmujący skierował sprawę do sądu rejonowego o eksmisję, a następnie w trakcie już prowadzonej rozprawy rozszerzył powództwo o kwotę zaległego czynszu w wysokości powodującej konieczność przekazania powództwa w tej części do sądu okręgowego pozostawiając w swoim rozpoznaniu tj. w sądzie rejonowym wyłącznie sprawę o eksmisję. Firma twierdzi, że sprawy czynszu ma uregulowane i nie ma zaległości, co więcej według niej ma opłacony czynsz do końca trwania tej umowy. Pozwana firma złożyła wniosek do sądu rejonowego o zawieszenie postępowania o eksmisję do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd okręgowy. Przed sądem okręgowym pozwana firma będzie udowadniała, że roszczenia powoda (wynajmującego) zostały w całości zaspokojone poprzez wcześniej dokonaną kompensatę, o której mowa powyżej. Czy w związku z tym sąd rejonowy może rozpatrywać sprawę o eksmisję (jeśli tak to jak jest podstawa i jej zakres) czy raczej musi przychylić się do wniosku i zawiesić postępowanie do czasu zakończenia sprawy przez sąd okręgowy?"
Odpowiedź prawnika: Bezpodstawny pozew o eksmisję
Zgodnie z art. 177 kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego, sad może zawiesić postępowanie z urzędu. Jak widać z samego brzmienia przepisu zawieszenie sprawy w takiej sytuacji nie jest niestety obligatoryjne, lecz zależy od indywidualnej sytuacji faktycznej. Jeżeli postępowanie o eksmisję nie zostanie zawieszona, to należałoby się w jego toku powoływać na niezgodne z prawem (bezpodstawne) wypowiedzenie umowy najmu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?