Bezrobocie a praca na umowę zlecenia

Pytanie:

"W czerwcu ukończyłam studia wyższe. Do tej pory nie znalazłem stałej pracy. Udało mi się jednak zdobyć zatrudnienie na umowę-zlecenie. Czy pracując na umowę - zlecenie mogę zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotna absolwentka?"

Odpowiedź prawnika: Bezrobocie a praca na umowę zlecenia

Ustawa o zatrudniania i przeciwdziałaniu bezrobociu stanowi, iż bezrobotnym jest osoba, która jest obywatelem polskim zamieszkałym w Polsce, poszukującym i podejmującym zatrudnienie lub inną pracę zarobkową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za granicą u pracodawców zagranicznych, która jest niezatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej, ponadto jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującego w danym zawodzie lub służbie, nie uczy się w szkole w systemie dziennym, zarejestrowana jest we właściwym dla miejsca zameldowania (stałego lub czasowego) powiatowym urzędzie pracy. Przyjmuje się, iż podjecię pracy na umowę zlecenie jest wykonywaniem "innej pracy zarobkowej", dlatego też nie może Pani uzyskać statusu osoby bezrobotnej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika