Uzyskanie kopii systemu od biura rachunkowego

Pytanie klienta:

""Rozwiązałem umowę o prowadzenie księgowości z biurem rachunkowym. Poprosiłem biuro rachunkowe o przekazanie kopii systemu, gdyż księgi nadal będą prowadzone w tym samym systemie, ale biuro nie chce przekazać mi kopii systemu moich ksiąg, twierdząc, że to są ich informacje, a nie moje. Czy biuro ma racje? Czy istnieje jakiś przepis prawny, na podstawie którego biuro rachunkowe nie musi przekazać kopii systemu na prośbę klienta?""

Odpowiedź prawnika:

Nawet w przypadku zmiany biura rachunkowego podatnik musi mieć zapewnioną możliwość kontynuacji rozliczeń podatkowo-rachunkowych. Zatem dotychczasowe biuro rachunkowe powinno wydać wszystkie dokumenty, które są w jego posiadaniu, w tym również zapisy na nośnikach danych (np. dyskietkach). Ewentualnie dotychczasowe biuro rachunkowe może zrobić sobie ich kopie, przykładowo dla celów przyszłych kontroli, które wobec podatnika mogą prowadzić organy podatkowe.

 

Oczywiście biuro nie musi wydać kopii programu księgowego, którego używa dla prowadzenia ksiąg klientów, zwłaszcza jeśli wydanie takiej kopii naruszyłoby zasady licencji programu.

 

W przypadku nieuzasadnionej odmowy wydania nośników danych przez biuro rachunkowe, ponieważ na ogół są to jednak firmy stosujące określone standardy, należałoby skontaktować się z właścicielem biura w celu wyjaśnienia przyczyn odmowy wydania. W dalszej kolejności podatnik powinien pisemnie wezwać biuro do ich wydania z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania cywilnego oraz drogę postępowania dyscyplinarnego (jeśli prowadzący biuro rachunkowe przykładowo jest doradcą podatkowym).

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.